Dzisiaj jest: 25 Czerwca 2018 Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm Do końca roku pozostało 190 dni.

piątek 22 czerwca

Obraz zniszczeń po czwartkowej nawałnicy [FOTO]

in Wokół Płońska

by Redakcja

- Byłem świadkiem jak to wszystko szło. To dosłownie trwało kilkanaście sekund. Słychać było pękanie drzew i pełno piachu wszędzie. Widok nie do opisania – takie komentarze spływają do naszej redakcji po wczorajszej nawałnicy. Trwa usuwanie skutków i liczenie strat czwartkowego uderzenia żywiołu na nasze miasto i powiat płoński. Wszystko zaczęło się około godziny 18. Burza piaskowa, jakiej…

1234 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Powiatowe przewozy pasażerskie utrzymane: 25 czerwca w starostwie doszło do podpisania umowy dotyczącej świadczenia usług transportowych na terenie powiatu płońskiego. Powiat ostatecznie podpisał umowę z firmą HM TRANS S.C. z Płońska, opiewającą na 900 tys. zł brutto i obowiązującą od 1 lipca br. do 30 czerwca 2019 roku. Listę aktualnych linii komunikacyjnych, które będą obsługiwane przez nowego przewoźnika, znajdziecie w materiale na PwS. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły

1917-2017 – to cezura czasowa płońskiej szkoły, Gimnazjum i Liceum przy ulicy Płockiej. Jubileusz 100-lecia istnienia placówki miał nader doniosły przebieg. Skłaniał do refleksji i przypominał młodzieży o szacunku do wspomnień. Dźwięk szkolnego dzwonka przywołał je z niesłychaną siłą na nowo.

W czwartek I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza świętowało uroczystość Dnia Patrona. Dzień później odbyła się jubileuszowa akademia, podczas której zaproszono gości w sentymentalną, symboliczną podróż w czasie.

- Nasza szkoła powstała w momencie, kiedy odradzała się wolna Polska, w 1917 roku. Znaleźli się ludzie, którzy poświęcili swój czas, aby walczyć o jej powstanie. Skupieni byli w płońskim Kole Polskiej Macierzy Szkolnej – rozpoczynał rys historyczny Ryszard Buczyński, dyrektor ZSO w Płońsku. - Na początku niestety nie była to szkoła dla wszystkich, tak jak jest to dzisiaj. Wtedy nauka była przywilejem. Trzeba było opłacać czesne, a na to nie każdego było stać – kontynuował. - Nie było nauczycieli, przybywali dopiero ze wschodu i to oni budowali tę szkołę od podstaw.

Pierwszy absolwent ukończył szkołę w roku 1923 (foto: DT)

Szkoła pierwotnie korzystała z budynku, gdzie jeszcze kilka lat temu mieścił się magistrat. Dopiero w 1935 roku znalazła się w obecnym miejscu, a budowę nowej siedziby zapoczątkował dyrektor Stanisław Francuz.

Z kadencją Władysława Wieczorkiewicza, jak przyznawał Ryszard Buczyński, nastał czas szkolnej stabilizacji. To ten dyrektor pozostawił po sobie internat i zapoczątkował zjazdy absolwentów. Z kolei za czasów Kazimierza Orchowskiego pojawili się pierwsi olimpijczycy. Pobudowano nowe skrzydło szkoły, a zniknęło stare wejście z charakterystycznymi kulami. Dyrektor Buczyński wspominał również postać nieodżałowanego Krzysztofa Karulaka, który przez 14 lat zarządzał płońskim ogólniakiem. Wyprowadził on szkołę poza ramy Płońska. Placówka znalazła się w Towarzystwie Szkół Twórczych oraz w Stowarzyszeniu ,,UNESCO”.

Czas podziękowań i gratulacji dla Ryszarda Buczyńskiego, który ze wszystkich dotychczasowych dyrektorów najdłużej zarządza szkołą przy Płockiej, to już 25 lat (foto: Dawid Turowiecki)

Przez te sto lat placówką dyrygowało blisko 20 dyrektorów. - Byli to przede wszystkim mężczyźni. Przed wojną ani jedna kobieta nie kierowała szkołą, po wojnie były to trzy panie, które przez to stulecie pełniły tę funkcję w sumie pięć lat. Dziś te tendencje są zgoła odmienne – stwierdzał pół żartem, pół serio Ryszard Buczyński. - Staramy się kontynuować te wszystkie dobre tradycje wypracowane przez lata. Robimy to, jak tylko potrafimy najlepiej. Obecnie jesteśmy w okresie permanentnej reformy edukacji. Za dwa lata z mapy oświatowej znikną przecież gimnazja – wskazywał Buczyński, który nie omieszkał wspomnieć również o szkolnych, powiatowych inwestycjach, m.in. o tegorocznej przebudowie piwnic, gdzie znajdują się szatnie. - Jak dobrze popadało, to były tam i żaby. Wszystko było tak mocno zawilgocone. Teraz jak nawet pada, to u nas jest już sucho – mówił z uśmiechem Ryszard Buczyński, wspominając również o planowanej kompleksowej modernizacji internatu.

Ryszard Buczyński świętuje w tym roku 25-lecie pracy na stanowisku dyrektora I LO. - To ćwierć wieku historii tej szkoły. Pana osobowość oddają słowa Jana Pawła II: ,,Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi” - tymi słowami dziękowała Ryszardowi Buczyńskiemu delegacja pracowników szkoły, rady rodziców oraz uczniów. Ciepłe słowa pod adresem dyrektora skierowały także powiatowe władze, gratulując mu zacnego jubileuszu.

Czterech tegorocznych absolwentów naszego liceum za świetne osiągnięcia maturalne z matematyki, fizyki i historii na poziomie rozszerzonym otrzymało nagrody finansowe od Fundacji Ryszarda Pytlaka

Wyraźnie wzruszony starosta Andrzej Stolpa, który sam jest wychowankiem płońskiego liceum, mówił: - Te sto lat to wspaniały jubileusz. To kilkadziesiąt roczników ludzi i kilka pokoleń nauczycieli. Mury tej szkoły opuściło prawie 10 tys. absolwentów – to jak małe miasto. Ludzi dobrze przygotowanych do życia. Dzięki tej szkole nabyliśmy wiedzę i umiejętności, które procentują na co dzień – podkreślał starosta Stolpa. - Nasz szkoła jest znana nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce. W rankingach szkół zajmujemy dobre miejsca, choć mnie osobiście one nie satysfakcjonują. Bo to w tej szkole mówiono mi, że nie można spocząć na laurach, że trzeba mieć ambicje i stawać się coraz lepszym. Wspólnie będziemy robić tak, aby nasze liceum pięło się w rankingach i wypuszczało coraz lepiej wykształconych absolwentów. Tak więc do zobaczenia na dwusetnej rocznicy – zakończył z przymrużeniem oka Stolpa.

Prezentacja książki „Trwałość pamięci" część II, która jest pracą zbiorową pedagogów płońskiego ogólniaka. - Książka zawiera elementy z historii naszej szkoły, bo w niej bardzo mocno zakorzeniona jest nasza teraźniejszość - mówiła Justyna Sarzalska, nauczycielka języka polskiego.

Fotorelacja z IX Zjazdu Absolwentów Liceum i Gimnazjum w Płońsku już wkrótce na portalu PwS. Tymczasem zamieszczamy poniżej zdjęcia z piątkowych wydarzeń.

Dawid Turowiecki

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce