Dzisiaj jest: 25 Lutego 2018 Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd Do końca roku pozostało 310 dni.
sobota 24 lutego

Rolnik zapłaci składki za pracownika sezonowego [FOTORELACJA]

in Wokół Płońska

by Redakcja

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to największy producent truskawki na Mazowszu, jak nie w całym kraju, stąd piątkowa konferencja poświęcona nowym przepisom zatrudniania cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, do prac sezonowych w 2018 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem środowiska rolniczego z kilku ościennych powiatów. Na terenie czerwińskiej gminy jest blisko 15 tys. hektarów użytków rolnych, z czego ponad 9…

948 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Dobre wieści dla mieszkańców gminy i miasta Raciąż: 23 lutego w Starostwie Powiatowym w Płońsku podpisano umowę między powiatem a Zarządem Województwa Mazowieckiego, reprezentowanego przez marszałka Adama Struzika, na dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu realizacji zadania przebudowy drogi Zawidz - Osiek - Włostybory - Koziebrody - Raciąż. Więcej info na ten temat w naszym serwisie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

1917-2017 – to cezura czasowa płońskiej szkoły, Gimnazjum i Liceum przy ulicy Płockiej. Jubileusz 100-lecia istnienia placówki miał nader doniosły przebieg. Skłaniał do refleksji i przypominał młodzieży o szacunku do wspomnień. Dźwięk szkolnego dzwonka przywołał je z niesłychaną siłą na nowo.

W czwartek I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza świętowało uroczystość Dnia Patrona. Dzień później odbyła się jubileuszowa akademia, podczas której zaproszono gości w sentymentalną, symboliczną podróż w czasie.

- Nasza szkoła powstała w momencie, kiedy odradzała się wolna Polska, w 1917 roku. Znaleźli się ludzie, którzy poświęcili swój czas, aby walczyć o jej powstanie. Skupieni byli w płońskim Kole Polskiej Macierzy Szkolnej – rozpoczynał rys historyczny Ryszard Buczyński, dyrektor ZSO w Płońsku. - Na początku niestety nie była to szkoła dla wszystkich, tak jak jest to dzisiaj. Wtedy nauka była przywilejem. Trzeba było opłacać czesne, a na to nie każdego było stać – kontynuował. - Nie było nauczycieli, przybywali dopiero ze wschodu i to oni budowali tę szkołę od podstaw.

Pierwszy absolwent ukończył szkołę w roku 1923 (foto: DT)

Szkoła pierwotnie korzystała z budynku, gdzie jeszcze kilka lat temu mieścił się magistrat. Dopiero w 1935 roku znalazła się w obecnym miejscu, a budowę nowej siedziby zapoczątkował dyrektor Stanisław Francuz.

Z kadencją Władysława Wieczorkiewicza, jak przyznawał Ryszard Buczyński, nastał czas szkolnej stabilizacji. To ten dyrektor pozostawił po sobie internat i zapoczątkował zjazdy absolwentów. Z kolei za czasów Kazimierza Orchowskiego pojawili się pierwsi olimpijczycy. Pobudowano nowe skrzydło szkoły, a zniknęło stare wejście z charakterystycznymi kulami. Dyrektor Buczyński wspominał również postać nieodżałowanego Krzysztofa Karulaka, który przez 14 lat zarządzał płońskim ogólniakiem. Wyprowadził on szkołę poza ramy Płońska. Placówka znalazła się w Towarzystwie Szkół Twórczych oraz w Stowarzyszeniu ,,UNESCO”.

Czas podziękowań i gratulacji dla Ryszarda Buczyńskiego, który ze wszystkich dotychczasowych dyrektorów najdłużej zarządza szkołą przy Płockiej, to już 25 lat (foto: Dawid Turowiecki)

Przez te sto lat placówką dyrygowało blisko 20 dyrektorów. - Byli to przede wszystkim mężczyźni. Przed wojną ani jedna kobieta nie kierowała szkołą, po wojnie były to trzy panie, które przez to stulecie pełniły tę funkcję w sumie pięć lat. Dziś te tendencje są zgoła odmienne – stwierdzał pół żartem, pół serio Ryszard Buczyński. - Staramy się kontynuować te wszystkie dobre tradycje wypracowane przez lata. Robimy to, jak tylko potrafimy najlepiej. Obecnie jesteśmy w okresie permanentnej reformy edukacji. Za dwa lata z mapy oświatowej znikną przecież gimnazja – wskazywał Buczyński, który nie omieszkał wspomnieć również o szkolnych, powiatowych inwestycjach, m.in. o tegorocznej przebudowie piwnic, gdzie znajdują się szatnie. - Jak dobrze popadało, to były tam i żaby. Wszystko było tak mocno zawilgocone. Teraz jak nawet pada, to u nas jest już sucho – mówił z uśmiechem Ryszard Buczyński, wspominając również o planowanej kompleksowej modernizacji internatu.

Ryszard Buczyński świętuje w tym roku 25-lecie pracy na stanowisku dyrektora I LO. - To ćwierć wieku historii tej szkoły. Pana osobowość oddają słowa Jana Pawła II: ,,Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi” - tymi słowami dziękowała Ryszardowi Buczyńskiemu delegacja pracowników szkoły, rady rodziców oraz uczniów. Ciepłe słowa pod adresem dyrektora skierowały także powiatowe władze, gratulując mu zacnego jubileuszu.

Czterech tegorocznych absolwentów naszego liceum za świetne osiągnięcia maturalne z matematyki, fizyki i historii na poziomie rozszerzonym otrzymało nagrody finansowe od Fundacji Ryszarda Pytlaka

Wyraźnie wzruszony starosta Andrzej Stolpa, który sam jest wychowankiem płońskiego liceum, mówił: - Te sto lat to wspaniały jubileusz. To kilkadziesiąt roczników ludzi i kilka pokoleń nauczycieli. Mury tej szkoły opuściło prawie 10 tys. absolwentów – to jak małe miasto. Ludzi dobrze przygotowanych do życia. Dzięki tej szkole nabyliśmy wiedzę i umiejętności, które procentują na co dzień – podkreślał starosta Stolpa. - Nasz szkoła jest znana nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce. W rankingach szkół zajmujemy dobre miejsca, choć mnie osobiście one nie satysfakcjonują. Bo to w tej szkole mówiono mi, że nie można spocząć na laurach, że trzeba mieć ambicje i stawać się coraz lepszym. Wspólnie będziemy robić tak, aby nasze liceum pięło się w rankingach i wypuszczało coraz lepiej wykształconych absolwentów. Tak więc do zobaczenia na dwusetnej rocznicy – zakończył z przymrużeniem oka Stolpa.

Prezentacja książki „Trwałość pamięci" część II, która jest pracą zbiorową pedagogów płońskiego ogólniaka. - Książka zawiera elementy z historii naszej szkoły, bo w niej bardzo mocno zakorzeniona jest nasza teraźniejszość - mówiła Justyna Sarzalska, nauczycielka języka polskiego.

Fotorelacja z IX Zjazdu Absolwentów Liceum i Gimnazjum w Płońsku już wkrótce na portalu PwS. Tymczasem zamieszczamy poniżej zdjęcia z piątkowych wydarzeń.

Dawid Turowiecki

Może Cię także zainteresować