Dzisiaj jest: 25 Marca 2018 Imieniny: Maria, Wieńczysław, Ireneusz Do końca roku pozostało 282 dni.
sobota 24 marca

Wierni z krzyżem na ramionach. Tłumy na ulicach [FOTORELACJA]

in Puls Miasta

by Redakcja

W piątek setki płońszczan, w podniosłej atmosferze zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Na poszczególnych stacjach Męki Pańskiej odczytywano rozważania wielkopostny, a wielki drewniany krzyż na swych ramionach nieśli m.in.: ministranci, służby mundurowe, matki, ojcowie, dziadkowie, młodzież, przedstawiciele parafialnych wspólnot, nauczyciele, osoby chore oraz te, które w ostatnim czasie straciły kogoś bliskiego, jak i…

493 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Czwartkową sesję poświęconą uchwałom w sprawie zmiany nazw ulic wynikających z wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej, określano jako historyczną. To niespotykane w tej kadencji, aby radni byli aż tak jednomyślni. Czas przyzwyczajać się już do nowej nomenklatury w kontekście dziewięciu płońskich ulic.

Przejdźmy od razu do rzeczy, bo i radni byli dziś bardziej konkretni niż to zwykle bywa. Zaczynamy od modernizowanej właśnie ulicy Związku Walki Młodych, którą, jak podkreślano, podzielono na dwa odcinki, po to aby zarówno nazwy Księdza Jerzego Popiełuszki (od ul. Warszawskiej do ul. Kolejowej) oraz Armii Krajowej (od Kolejowej do Spółdzielczej) nie zostały odrzucone. Obydwie nowe nazwy przyjęto jednogłośnie.

Ulicę Róży Luxemburg przemianowano na Książęcą. Gen. Berlinga zyskała nazwę Generała Fieldorfa. W tym przypadku debatowano, czy dodać jedno z imion dowódcy Kedywu AK – Augusta lub Emila, jednak pozostawiono stopień i samo nazwisko. Strona urzędnicza stwierdzała, że idea zespołu ds. zmian nazewnictwa wskazywała, aby nazwy nie były zbyt długie, bo nie będą mieściły się urzędowych rubrykach.

Znika ulica Adolfa Warskiego, a zastąpi ją Piastowska. Wieczorków wraca do dawnej nazwy, czyli Szkolnej. W przypadku 40-lecia PRL, podobnie jak miało to miejsce przy ZWM, ulicę podzielono na dwa odcinki. Pierwszy - od ulicy Płockiej do Szkoły Podstawowej nr 3 - przybierze nazwę Licealistów, a drugi - od ,,trójki" do końca ulicy - Księdza Macieja Sarbiewskiego. Ulica 19 Stycznia wraca do Pułtuskiej.

Przy ulicy Janka Krasickiego pozostanie to samo nazwisko, zmieni się imię na Ignacego. Jedną z propozycji była nazwa Witolda Grzebskiego, ale tu zadecydował głos mieszkańców tejże ulicy, którzy owacyjnie przyjęli jako patrona ,,księcia poetów polskich”.

Na koniec jeszcze ulica Gen. Zawadzkiego, która mogła przyjąć nazwę Filantropów, ale na szczęście tak się nie stało. - W trakcie prac zespołu pojawiła się petycja z podpisem około 300 osób, w której opowiadano się za Rotmistrzem Witoldem Pileckim. Bardzo zasadne jest, aby tę nazwę uwzględnić – mówił radny Andrzej Kwiatkowski, co równało się temu, że pamięć o żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizatorowi ruchu oporu w KL Auschwitz będzie kultywowana poprzez nadanie imienia płońskiej ulicy.

Radny Marcin Kośmider, który na tę okoliczność założył nawet koszulkę z podobizną rotmistrza, skomentował z zadowoleniem. - Zachowaliśmy się jak trzeba - nawiązywał do pożegnalnych słów zamordowanej przez komunistycznych oprawców Danuty Siedzikówny ,,Inki".

Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Represjonowanych w PRL (na zdjęciu powyżej - red.), który był gościem czwartkowych obrad, również nie ukrywał radości. - Ogromna duma, że tu jestem, że podjęliście Państwo tę historyczną decyzję. Tak jak on, rotmistrz Pilecki tworzył historię, tak i wy tworzycie historię dla Polski, dla Płońska – stwierdzał Pawłowicz.

Małgorzata Kupiszewska, prezes Fundacji ,,Zwycięska misja” (na zdjęciu powyżej - red.), zostawiła kilkanaście egzemplarzy książki ,,Raport Witolda”. Jedną z nich wręczyła burmistrzowi Płońska, życząc mu, aby zawsze dokonywał słusznych wyborów.

Andrzej Pietrasik mówił z kolei o osiągniętym kompromisie i jednomyślności. - Dziś byliśmy zgodni. Ci bohaterowie sobie na to zasłużyli. Jestem spełniony i szczęśliwy, a część zasobów pięknych nazw własnych jeszcze wykorzystamy – przyznawał burmistrz.

Radni przejęli również stanowisko, że w pierwszej kolejności, przy podobnych inicjatywach, upamiętnieni zostaną tak zasłużeni płońszczanie jak Witold Grzebski i Longin Rębiński.

Dawid Turowiecki

Komentarze  

#1 -40 aw
Akurat Pileckiemu powinno się dać bardziej reprezentacyjną ulicę, a nie jakąś boczną....
2017-08-30 21:02 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 -40 żul spod orange
Lucjan "Sęp" Wiśniewski,członek oddziału 993W AK, uczestnik Powstania Warszawskiego,urodzony w Sarbiewie koło Płońska jakoś nie jest znany naszym prawicowym radnym...
2017-09-02 09:03 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.1 0 fleja
Chamy nie znające własnej historii, buraczane wieśniaki,żal,że was tylu się namnożyło w tym mieście... I piję tu do faktu 40 łapek w dół pod komentarzem żula.Może jest żulem,może nie,ale wie co napisał
2017-10-17 10:31 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 -34 Wszyscy Święci
Jak już zmienicie nazwę ulicy Wieczorków na jakąś politycznie odpowiednią, polecam uwadze radnych, pobocza (nie idzie nazwać tego chodnikiem) od skrzyżowania z Wiosenną do torów. Na pewno dzieci chodzące tamtędy do szkoły skojarzą natychmiast, że wraz ze zmianą nazwy ulicy na odpowiednią nadejdzie poprawa infrastruktury i nie będzie trzeba wybierać pomiędzy piaskiem w sandałach, a spotkaniem z samochodem na jezdni, jak za patronowania w tym rejonie komunistycznych siepaczy.


btw


Radny Kośmider płynie z prądem jak tylko może
2017-09-10 13:18 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować