Dzisiaj jest: 25 Listopada 2017 Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens Do końca roku pozostało 37 dni.

poniedziałek 20 listopada

Wysadzili bankomat. Policja szuka sprawców zuchwałej kradzieży

in Na Sygnale

by Redakcja

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy wysadzili bankomat w Czerwińsku, należący do Vistula Banku Spółdzielczego. Czerwiński oddział banku zlokalizowany jest przy ulicy W. Jagiełły, jakieś 500 metrów od siedziby tamtejszego urzędu gminy. Do wybuchu doszło w środku nocy. Policja prowadzi oględziny miejsca i ustala dokładne okoliczności tego zdarzenia.

2729 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Co z przebudową ulicy ks. Popiełuszki?: Jak podaje płońskie starostwo, do 15 listopada powinny zakończyć się prace związane z przebudową ulicy ks. Jerzego Popiełuszki. Wykonawca, czyli firma Wapnopol, ma jeszcze do zrobienia: wyniesienie przejścia dla pieszych przy ZS Nr 2, montaż bariero-poręczy oddzielającej chodnik od akwenu, dokończenie kładzenia warstwy ścieralnej na rondzie i nawierzchni bitumicznej na ulicach dojazdowych oraz wykonanie oznakowania poziomego. Czy zdążą? - Wszystko zależy od pogody - słyszymy w starostwie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

,,Byliśmy u Was:-)" - napisała do redakcji PwS pani Wiktoria z Warszawy, która odwiedziła nasze miasto. Podała również link do artykułu pt.: ,,Płońsk - obserwatorium Jędrzejewicza", który opublikowała na swoim blogu ,,Proszę wycieczki".

- Bloga prowadzimy razem z mamą. Robimy sobie wycieczki po całym kraju i szukamy ciekawostek. Udowadniamy, że w każdym miejscu, nawet małym miasteczku jest coś wartego uwagi - kontynuuje warszawianka. Na stronie wcześniej znalazły się już materiały o kościele pw. św. Michała Archanioła oraz o ,,Bengurionówce".

W Płońsku tym razem zainteresowała panie kamienica przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie niegdyś mieszkał i pracował polski astronom i lekarz - Jan Walery Jędrzejewicz. Poniżej tekst, który ukazał się na blogu pani Wiktorii. Przypomina ona postać i dokonania słynnego płońszczanina, ale również wskazuje jak bardzo zaniedbany jest dom z numerem 22, a pamiątkową tablicę ledwo daje się już zauważyć. - Budynek niestety nie przyciąga oka, a ma przecież za sobą niesamowitą historię - przyznaje słusznie turystka z Warszawy.

Sierpień 23, 2017
Płońsk – obserwatorium Jędrzejewicza

Był jednym z najbardziej znanych polskich astronomów. Przez 25 lat Jan Walery Jędrzejewicz mieszkał w Płońsku (woj.mazowieckie) i tam stworzył swoje obserwatorium astronomiczne. Jego dom stoi do dziś.

Dzisiejsza ulica Grunwaldzka w Płońsku to dawna Ciechanowska. Dom pod nr 22, mocno zaniedbany, to właśnie miejsce, w którym mieszkał Jędrzejewicz. Mieszkał i pracował. Na tyłach bowiem domu, nad rzeką Płonką, stworzył obserwatorium astronomiczne. W 1895 roku w „Tygodniku Ilustrowanym” tak je opisywano: „Obserwatorium płońskie składa się z trzech oddzielnych budynków, znajdujących się w ogrodzie przylegającym do domu .(…) Każdy z trzech budynków mieści po jednym z najgłówniejszych narzędzi obserwacyjnych, ustawionych na izolowanych od budynków słupach (…)”.

Obserwatorium Jędrzejewicz budował od 1873 roku, ukończył w 1875 roku. Jego wyposażenie dorównywało placówkom w Warszawie, Krakowie czy Wilnie. W 1878 roku astronom przeniósł swoje obserwatorium do Sokołowa Podlaskiego, ale że nie było tam dobrych warunków do prowadzenia obserwacji, wróciło do Płońska.

Po śmierci Jędrzejewicza rodzina sprzedała obserwatorium. Kupili je miłośnicy nauki z Warszawy. Urządzenia umieszczono w specjalnie do tego celu wybudowanym pawilonie na dziedzińcu szkoły technicznej Wawelberga i Rotwanda przy ul. Mokotowskiej 6 w Warszawie. Obserwatorium im. Jana Jędrzejewicza pracowało tam od 1898 roku do 1919. Naukowcy stwierdzili bowiem, że w Warszawie nie ma odpowiednich warunków do obserwacji nieba. Przyrządy trafiły do kilku uniwersytetów. Te, które zostały w Warszawie, zostały zniszczone w czasie powstania warszawskiego. Ocalał jedynie refraktor Steinheila, który pojechał do obserwatorium w Poznaniu.

Jan Walery Jędrzejewicz urodził się 14 kwietnia 1835 roku w Warszawie. Od 1854 roku studiował na Wydziale Architektury w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie , ale po roku przerwał naukę i rozpoczął pracę w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Od 1856 roku na Uniwersytecie Moskiewskim studiował medycynę. Po zakończeniu studiów najpierw podróżował po Europie, a po powrocie do kraju w 1862 roku zamieszkał w Płońsku. Tam rozpoczął praktykę lekarską. No i zajął się astronomią. Jego obserwacje skupiały się głównie na gwiazdach podwójnych i kometach. Wyniki publikował w prasie fachowej. Jednak najważniejszym dziełem Jędrzejewicza jest pierwszy napisany po polsku podręcznik astronomii pt. „Kosmografia”, wydany w 1886 roku. W Płońsku lekarz i astronom zajmował się także meteorologią. W 1875 roku przy obserwatorium uruchomił stację meteorologiczną.

Jan Jędrzejewicz zmarł 19 grudnia 1887 na tyfus. Został pochowany w Płońsku. Na domu przy ulicy Grunwaldzkiej 22 w 70. rocznicę śmierci astronoma, odsłonięto pamiątkową tablicę z napisem: „W tym domu żył i pracował w latach dr Jan Walery Jędrzejewicz, światowej sławy astronom. Wmurowano dnia 21 lipca 1957”. Dziś ledwo ją widać. (źródło: https://proszewycieczki.wordpress.com/)

Komentarze  

#1 +7 M
Płońsk wygląda tragicznie.Ostatnio zrobiło mi się przykro gdy moi znajomi z Warszawy stwierdzili, że dawno nie wiedzieli tak brzydkiej i zrujnowanej starówki. Jak można tak rujnować Stary Rynek który miał swoją duszę i klimat?!
2017-08-30 20:26 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 +2 Stary rynkowiec
Bo władze naszego miasta mają starówkę głęboko w dupie.Wyprzedają budynki,tudzież zupełnie nie interesują się tymi,które jeszcze mają na stanie.Rynek miał swój klimat, jeszcze 10 lat temu ta dzielnica tętniła życiem.Dziś robi się wymarła już po 18tej,jak tylko sklepy zamkną.Poza tym Rynek postrzegany jest obecnie jak jakieś slumsy...
2017-09-02 09:11 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +2 ciupciak
Żal...po prostu żal na to patrzeć...miasto nie dba o swoją Starówkę...
2017-09-07 16:59 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować