Dzisiaj jest: 25 Lutego 2018 Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd Do końca roku pozostało 310 dni.
sobota 24 lutego

Rolnik zapłaci składki za pracownika sezonowego [FOTORELACJA]

in Wokół Płońska

by Redakcja

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to największy producent truskawki na Mazowszu, jak nie w całym kraju, stąd piątkowa konferencja poświęcona nowym przepisom zatrudniania cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, do prac sezonowych w 2018 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem środowiska rolniczego z kilku ościennych powiatów. Na terenie czerwińskiej gminy jest blisko 15 tys. hektarów użytków rolnych, z czego ponad 9…

792 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Dobre wieści dla mieszkańców gminy i miasta Raciąż: 23 lutego w Starostwie Powiatowym w Płońsku podpisano umowę między powiatem a Zarządem Województwa Mazowieckiego, reprezentowanego przez marszałka Adama Struzika, na dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu realizacji zadania przebudowy drogi Zawidz - Osiek - Włostybory - Koziebrody - Raciąż. Więcej info na ten temat w naszym serwisie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

No i proszę, zniknęła tabliczka u stóp figurki Najświętszej Maryi Panny usytuowanej nie tak dawno na skwerku przy ul. 19 Stycznia. Treść na ,,złotej" tablicy erekcyjnej wywołała powszechne oburzenie z racji nazwisk, które się na niej znalazły. Ratusz wysłał dziś oficjalne stanowisko w tej sprawie.

- Jak nie uzyskam potwierdzenia ustaleń ustnych na piśmie, to trudno, będę musiał zjeść tę żabę i ją zjem - mówił podczas czerwcowej sesji rady miasta burmistrz Andrzej Pietrasik, którego nazwisko wraz z nazwiskiem przewodniczącego Henryka Zienkiewicza oraz trzech duchownych widniało na cokole figurki NMP. Burmistrz ,,zjada więc tę żabę", bo raczej innego wyjścia nie miał. Presja była zbyt duża, fala krytyki za wysoka, a obecni proboszczowie widać, że nie życzyli sobie, aby figurować na tym wkrótce sakralnym już obiekcie. (DT)

Poniżej publikujemy stanowisko strony urzędowej w sprawie umieszczenia tablicy upamiętniającej odbudowę figurki Matki Bożej:

Rada Miejska z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski przeznaczyła środki finansowe w wysokości 50 000,00 zł na odbudowę zniszczonej przez okupantów niemieckich figurki. Została ona przywrócona płońszczanom po sporządzeniu projektu rewitalizacji Płońska.

Z myślą o przyszłych pokoleniach Mieszkańców Płońska i dla ukazania ciągłości płońskich dziejów postanowiono zamieścić na cokole figury krótką inskrypcję przypominającą, czemu zlokalizowana została w tym właśnie miejscu.

Ze względu na fakt, iż figurkę ufundował Samorząd Miasta Płońska, na zamieszczonej pod inskrypcją tablicy wymienione zostały osoby go reprezentujące – Burmistrz Miasta reprezentujący organ wykonawczy Gminy Miasto Płońsk i kierujący pracami Urzędu Miejskiego w roku wystawienia figury, oraz Przewodniczący Rady Miejskiej, z racji pełnionej funkcji reprezentujący radnych miejskich i odpowiadający za decyzje podejmowane przez ten organ w roku jej wystawienia.

Przywrócona Miastu Płońsk figurka ma nie tylko wymiar historyczny, ale przede wszystkim sakralny i jako taka wpisuje się w wielowiekową tradycję obecności Kościoła na ziemi płońskiej. Uznano zatem, iż pod zamieszczoną inskrypcją - obok przedstawicieli Samorządu Miasta Płońska - nie może zabraknąć nazwisk kapłanów pełniących funkcje proboszczów dwu płońskich parafii w czasach jej wystawienia, jak również nazwiska byłego proboszcza najstarszej płońskiej parafii, którego inicjatywie Miasto Płońsk zawdzięcza obranie za Patrona Płońska właśnie św. Michała Archanioła będącego wszak również patronem wczesnośredniowiecznego kościoła płońskiego, istniejącego w miejscu wystawienia figurki go upamiętniającej.

Intencją inicjatorów i realizatorów przywrócenia Miastu figury Matki Bożej oraz opatrzenia jej przekazem dla przyszłych pokoleń płońszczan mówiącym, w jakich realiach historycznych została ona odbudowana, była jedynie szczera wola wywiązania się z dbałości o historyczny przekaz.

W związku z tym jednakże, iż pracownicy Urzędu Miejskiego nie powiadomili o powyższej decyzji Kurii Płockiej oraz Proboszczów, których nazwiska zostały na tablicy zamieszczone nie uzyskując tym samym ich zgody dla powyższej inicjatywy, Burmistrz Miasta Płońsk – w poczuciu odpowiedzialności za podjęte działania pracowników Urzędu, którzy nie uzgodnili treści tablicy z przedmiotowymi stronami, zdecydował o zdjęciu tablicy z pomnika.

Przepraszając wraz z pracownikami Urzędu za zaistniałą sytuację, burmistrz Płońska wyraża nadzieję, iż figurka Matki Bożej, będąca obiektem sakralnym, nie stanie się źródłem konfliktu i nieporozumień, ale kolejnym miejscem modlitwy jego mieszkańców, nawiązującym do tradycji religijnych przedwojennego Płońska.

W imieniu własnym oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Płońsku

Burmistrz Miasta Płońsk
/-/
Andrzej Pietrasik


W TYM TEMACIE: http://plonskwsieci.pl/template/1538-oburzajaca-tabliczka-u-stop-figurki-najswietszej-maryi-panny

Komentarze  

#1 +2 andrzej ferski
Ale jaja urzędnicy nie powiadomili Kurii i proboszczów przecież w tym urzędzie to jest jeden pan od wydawania decyzji a teraz zwala winnę na urzędników, ten emeryt Edziulek pewnie to wymyślił razem z Endriu i ten będzie musiał tą żabę zjeść amen.
2017-07-10 11:36 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +1 Lary
Dokładnie! Sam wymyślił żeby upamiętnić "swoje dzieło" a teraz jak bunt to winę zwala na pracowników. Wstyd panie burmistrzu.
2017-07-10 11:57 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +2 Edek
kto za to zapłaci? Czy Burmistrz zapłaci za tabliczkę ze swojej kieszeni czy jak zwykle za błędy urzędników zapłaci podatnik?
2017-07-10 13:04 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 0 Klaudiusz Warchel
A ja myślałem,że dzięki temu podlizowi z tabliczką liczono na jakieś synekury z kurii
2017-07-11 17:06 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować