Dzisiaj jest: 24 Października 2017 Imieniny obchodzą: Ingi, Darii, Sambora Do końca roku pozostało 69 dni.

wtorek 24 października

Zagrywka na bardzo dalekim aucie. Nie ma nas w Glinka Academy!

in Sport

by Redakcja

Zawrzało w płońskim środowisku siatkarskim. I choć bomba na linii PTS – UKS Rutki tykała już od jakiegoś czasu, to ostatnie wydarzenia związane z ubieganiem się naszych dwóch klubów o akces do programu szkoleniowego Glinka Academy uruchomiły zapalnik, a właściwie zrobił to prezes Jeznach, który nie mógł pogodzić się z decyzją managementu Akademii. Skutki wybuchu są dotkliwe, bowiem…

91 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
OBCHODY TYGODNIA MEDIACJI: Sąd Rejonowy w Płońsku organizuje w dniach od 16 do 20 października 2017 r. spotkania z asystentami sędziów, referendarzem sądowym i kuratorami sądowymi, którzy będą udzielali informacji o instytucji mediacji w sprawach cywilnych, karnych, rodzinnych i w sprawach nieletnich. Dyżurujące osoby będą przyjmowały zainteresowanych w budynku sądu przy ul. H. Sienkiewicza 9a w godzinach 10-14. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

- Nie jest łatwo nagle dzielić się wszystkim; dostępem do szuflad, czy też ulubionymi potrawami w lodówce, których zapas trzeba zaraz zwiększać, ale rodzicielstwo zastępcze jest potrzebne, mile widziane, piękne i najlepsze dla samych dzieci – mówiła podczas płońskich obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego Agnieszka Piekarz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego przypada 30 maja. W Płońsku okolicznościowe spotkanie zorganizowano w drugą niedzielę czerwca, aby popularyzować ruch rodzicielstwa zastępczego, i aby nie ustawać w dążeniu do poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych.

- Takie wydarzenia służą przede wszystkim integracji. Bezpośrednie dzielenie się swoimi doświadczeniami w temacie rodzicielstwa zastępczego jest bardziej wiarygodne od suchych informacji przekazywanych przez urzędników – przyznaje Agnieszka Piekarz podczas obchodów zorganizowanych we współpracy z Miejskim Centrum Kultury. - Zależy nam na tym, ażeby to środowisko zżyło się ze sobą, nawiązało kontakt i przekazywało idee rodzinnej pieczy zastępczej swoim znajomym.

Na terenie powiatu płońskiego jest 69 rodzin zastępczych, w których przebywa 89 dzieci. Poza tym w 33 rodzinach wychowywanych jest 36 osób będących w pieczy zastępczej. Jest to młodzież powyżej 18 roku życia. Wszystkie rodziny zastępcze objęte są pomocą i wsparciem pięciu koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, psychologa, pedagoga oraz pracownika socjalnego. Jedna z rodzin pełni funkcję rodziny zastępczej zawodowej i sprawuje opiekę nad trojgiem dzieci.

- Takich rodzin, podobnie jak i w całej Polsce, jest za mało, a przecież to lepsza forma opieki, aniżeli pomoc instytucjonalna oferowana przez domy dziecka. Wśród ludzi pokutuje przekonanie, że u nas najpierw jest instytucja (obecnie do domów dziecka przyjmowane są dzieci od 10 roku życia, chyba że mają już tam starsze rodzeństwo), a dopiero potem rodzina zaprzyjaźniona, rodzina wspierająca po stronie gminy lub miasta, czy ewentualnie pogotowie rodzinne, którego również poszukujemy - uważa szefowa płońskiego PCPR-u.

Program płońskich obchodów Dnia Rodziny Zastępczej przewidywał m.in. projekcję filmu ,,Piękna i Bestia", pokaz sprzętu specjalistycznego, popisy trupy kuglarskiej „Straszydło w drodze” oraz poczęstunek (foto: DT)

PCPR współpracuje z ośrodkiem pomocy społecznej, próbując odszukać najbliższą rodzinę dziecka, aby nie trafiało ono od razu do osób obcych, tzw. rodziny zawodowej.

- Bycie rodziną zastępczą to bardzo trudna życiowa funkcja. Niemniej jednak daje ona bardzo dużo radości i satysfakcji. Rodzina taka przejmuje tymczasową opiekę nad dzieckiem. Często ten czas wydłuża się, jeśli jest to krąg najbliższych – dodaje dyrektor PCPR-u, podkreślając, że comiesięczne świadczenia są wystarczające na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej i właściwą opiekę. - Rodziny zastępcze to nadzwyczajna sprawa. Żyją za to zwyczajnym życiem, jak każda rodzina.

- Chcielibyśmy, aby jak najwięcej dzieci przebywało w naszych rodzinach zastępczych, ale niestety nie jest to takie łatwe, bo np. dzieci w wieku 14 lat i więcej rzadko kiedy decydują się na umieszczenie w pieczy zastępczej, wybierając dom dziecka. Wynika to z obawy przed kolejnym odrzuceniem... – twierdzi Agnieszka Piekarz.

Dawid Turowiecki

Może Cię także zainteresować