Dzisiaj jest: 20 Stycznia 2018 Imieniny: Fabian, Sebastian Do końca roku pozostało 346 dni.
czwartek 18 stycznia

Płoński areszt do likwidacji. Jednostka oddziałem zewnętrznym

in Puls Miasta

by Redakcja

Od początku funkcjonowania płońskiego aresztu, czyli od 120 lat był on zawsze jednostką samodzielną. Z dniem 31 marca tego roku Areszt Śledczy w Płońsku, zarządzeniem ministra sprawiedliwości, zostanie zniesiony i będzie częścią innej jednostki – zakładu karnego w Płocku. Od 1 kwietnia na ścianie budynku miejscowej placówki penitencjarnej przy ulicy Warszawskiej zawiśnie tabliczka z napisem ,,Oddział Zewnętrzny w…

1589 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
W 2017 ponad półtora miliona odsłon PwS: Miniony rok był rekordowy pod względem odsłon naszego portalu. Od 1 stycznia do 31 grudnia, według statystyk Google Anlytics, nasi czytelnicy odsłonili nas 1 514 184 razy! Dziękujemy za to, że tak często odwiedzacie nasz serwis. Szczęśliwego Nowego Roku! *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

- Nie jest łatwo nagle dzielić się wszystkim; dostępem do szuflad, czy też ulubionymi potrawami w lodówce, których zapas trzeba zaraz zwiększać, ale rodzicielstwo zastępcze jest potrzebne, mile widziane, piękne i najlepsze dla samych dzieci – mówiła podczas płońskich obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego Agnieszka Piekarz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego przypada 30 maja. W Płońsku okolicznościowe spotkanie zorganizowano w drugą niedzielę czerwca, aby popularyzować ruch rodzicielstwa zastępczego, i aby nie ustawać w dążeniu do poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych.

- Takie wydarzenia służą przede wszystkim integracji. Bezpośrednie dzielenie się swoimi doświadczeniami w temacie rodzicielstwa zastępczego jest bardziej wiarygodne od suchych informacji przekazywanych przez urzędników – przyznaje Agnieszka Piekarz podczas obchodów zorganizowanych we współpracy z Miejskim Centrum Kultury. - Zależy nam na tym, ażeby to środowisko zżyło się ze sobą, nawiązało kontakt i przekazywało idee rodzinnej pieczy zastępczej swoim znajomym.

Na terenie powiatu płońskiego jest 69 rodzin zastępczych, w których przebywa 89 dzieci. Poza tym w 33 rodzinach wychowywanych jest 36 osób będących w pieczy zastępczej. Jest to młodzież powyżej 18 roku życia. Wszystkie rodziny zastępcze objęte są pomocą i wsparciem pięciu koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, psychologa, pedagoga oraz pracownika socjalnego. Jedna z rodzin pełni funkcję rodziny zastępczej zawodowej i sprawuje opiekę nad trojgiem dzieci.

- Takich rodzin, podobnie jak i w całej Polsce, jest za mało, a przecież to lepsza forma opieki, aniżeli pomoc instytucjonalna oferowana przez domy dziecka. Wśród ludzi pokutuje przekonanie, że u nas najpierw jest instytucja (obecnie do domów dziecka przyjmowane są dzieci od 10 roku życia, chyba że mają już tam starsze rodzeństwo), a dopiero potem rodzina zaprzyjaźniona, rodzina wspierająca po stronie gminy lub miasta, czy ewentualnie pogotowie rodzinne, którego również poszukujemy - uważa szefowa płońskiego PCPR-u.

Program płońskich obchodów Dnia Rodziny Zastępczej przewidywał m.in. projekcję filmu ,,Piękna i Bestia", pokaz sprzętu specjalistycznego, popisy trupy kuglarskiej „Straszydło w drodze” oraz poczęstunek (foto: DT)

PCPR współpracuje z ośrodkiem pomocy społecznej, próbując odszukać najbliższą rodzinę dziecka, aby nie trafiało ono od razu do osób obcych, tzw. rodziny zawodowej.

- Bycie rodziną zastępczą to bardzo trudna życiowa funkcja. Niemniej jednak daje ona bardzo dużo radości i satysfakcji. Rodzina taka przejmuje tymczasową opiekę nad dzieckiem. Często ten czas wydłuża się, jeśli jest to krąg najbliższych – dodaje dyrektor PCPR-u, podkreślając, że comiesięczne świadczenia są wystarczające na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej i właściwą opiekę. - Rodziny zastępcze to nadzwyczajna sprawa. Żyją za to zwyczajnym życiem, jak każda rodzina.

- Chcielibyśmy, aby jak najwięcej dzieci przebywało w naszych rodzinach zastępczych, ale niestety nie jest to takie łatwe, bo np. dzieci w wieku 14 lat i więcej rzadko kiedy decydują się na umieszczenie w pieczy zastępczej, wybierając dom dziecka. Wynika to z obawy przed kolejnym odrzuceniem... – twierdzi Agnieszka Piekarz.

Dawid Turowiecki

Może Cię także zainteresować