poniedziałek 18 wrzesień

Wiekowy jubileusz pierwszej szkoły średniej w Płońsku [FOTORELACJA]

in Puls Miasta

by Redakcja

1917-2017 – to cezura czasowa płońskiej szkoły, Gimnazjum i Liceum przy ulicy Płockiej. Jubileusz 100-lecia istnienia placówki miał nader doniosły przebieg. Skłaniał do refleksji i przypominał młodzieży o szacunku do wspomnień. Dźwięk szkolnego dzwonka przywołał je z niesłychaną siłą na nowo. W czwartek I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza świętowało uroczystość Dnia Patrona. Dzień później odbyła się jubileuszowa…

374 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Plus tygodnia - Na pomoc gminie Czersk: Radni miejscy zgodnie zdecydowali o przekazaniu dotacji w kwocie 10 tys. zł dotkniętej kataklizmem gminie Czersk (woj. pomorskie). Pieniądze przeznaczone zostaną na naprawę infrastruktury uszkodzonej podczas sierpniowej nawałnicy. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Spieszymy z newsem dnia, bo za taki bez wątpienia można uznać wynik głosowania w ramach konkursu Lech Starter, do którego Fundacja Pracy Narodów zgłosiła projekt EKObusa dla Płońska, jako pierwszej linii miejskiej i do tego elektrycznej. Już wiemy, że pojazd ten będzie jeździł ulicami naszego miasta. 

Jeszcze w weekend byliśmy na wydawało się bezpiecznym, premiowanym dofinansowaniem w kwocie 100 tys. zł piątym miejscu. W poniedziałkowy poranek spadliśmy kosztem Bydgoszczy o stopień niżej, mając około 200 głosów straty. I wtedy nastąpiła niebywała mobilizacja płońszczan. Do godziny 14, kiedy zamknięto możliwość oddawania głosów, zyskaliśmy ich kilka tysięcy.

Tak duże w porównaniu z Płońskiem miasta jak Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia również walczyły o granty, ale w pewnej chwili ilość głosów ze strony płońskiej nabijała liczniki o wiele szybciej, co w efekcie, po weryfikacji, dało nam 34 945 głosów i ostatecznie miejsce czwartesmile. A za nami w tyle jeszcze Warszawa, Płock, Wrocław, czy też Lublin. Odnotujmy, że na dwóch pierwszych pozycjach również niewielkie miejscowości, takie jak Siechnice, czy Pelplin.

Radość także w ratuszu, który zachęcał mieszkańców do zaangażowania się w głosowanie. - To pozytywny sygnał, że społeczność lokalna potrafi zmobilizować się, i to aż na taką skalę - mówi Filip Przedpełski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Płońsku. - Teraz będziemy mogli sprawdzić w praktyce, czy w naszym mieście przyjmie się komunikacja miejska - dodaje.

- Z rana myślałem, że już nie damy rady, ale z drugiej strony sądziłem, że jeśli zaszliśmy już tak daleko, to trzeba walczyć jak w każdym konkursie, a być może szczęście uśmiechnie się właśnie do nas - komentuje na gorąco Sebastian Szczepaniak, prezes Fundacji Pracy Narodów, pomysłodawca projektu EKObus dla Płońska. - EKObus musimy zorganizować do końca wakacji, ale chcemy zmieścić się w pięciu tygodniach, aby pojazd jak najszybciej zaczął kursować w Płońsku - mówi naszej redakcji Szczepaniak. - Do końca września EKObus będzie darmowy, a później płatny, ale zapewne niedużo, w zależności ile osób zdecyduje się na bilet miesięczny.

Dla wszystkich, którzy oddawali głosy na lokalny projekt, gromkie brawa za aktywność. Zmieniajmy Płońsk razem, tak trzymać!

Dawid Turowiecki


Projekt ,,EKObus dla Płońska" polega na zakupieniu dla miasta elektrycznego, 14-osobowego busa, który ma przewozić mieszkańców przez pierwsze miesiące bezpłatnie a później za niewielką opłatą. Jest to innowacyjny projekt, który podąża za trendem jaki panuje we wszystkich miastach Europy. Pojazd wyposażony w panele fotowoltaniczne do ładowania baterii, czytniki kart umożliwiających korzystanie z transportu i zorganizowanie trasy przejazdu obejmującej wszystkie osiedla podmiejskie z przejazdem przez centrum, okolice szpitala i urzędów miejskich. EKObus nie zatruwa powietrza oraz porusza się bardzo cicho. W ramach projektu powstanie strona i aplikacja do komunikowania się z lokalną społecznością oraz zarządzania sprzedażą biletów jednorazowych i miesięcznych. Ważne jest to, że EKObus nie potrzebuje rejestracji i pozwoleń, aby poruszać się po drodze.

Komentarze  

#1 -1 józef
czy inkasenci z targowiska będą sprzedawać bilety?????
2017-05-08 18:56 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 -1 ... Łuki
jezeli bilet miesieczny bedzie tani powiedzmy 5-10 zl, dla mieskancow powiatu Płońskiego to licze ze wieksza liczba ktora nawet nie bedzie uczeszczala takim busem przeleje te pieniazki bo to nic wielkiego, a utrzymanie bedzie :)
2017-05-08 22:30 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.2 0 khujmen
tak,tak - właśnie oni. Lub nasi Strażnicy Wiejscy :D
2017-07-31 11:02 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +2 płońszczanka
ciesze się z tego faktu, ale czarno to widzę. co jeśli ktoś kupi bilet miesieczny a nie załapie się na busa? sa tylko miejsca siedzace. a przy jednym busie, ktory bedzie jezdzil co godzine czy nawet co 30 min to jednak wciaz szybsze moze okazac sie pojscie na pieszo...
2017-05-09 05:19 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2.1 +1 Sebski
Od czegoś trzeba zacząć jeżeli projekt się sprawdzi i będą chętni to nie jest problemem dokupić kolejne pojazdy aby nie było problemu z miejscami. Ważne, że są zmiany w dobrym kierunku.
2017-05-09 19:03 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +3 Super
Autobus nie będzie podłączany do sieci panele fotowoltaiczne naładują w nocy akumulatory a w dzień będą je doładowywać w czasie jazdy. Zerowa emisja CO2, zerowe koszty paliwa. Jakie to piękne, że w Płońsku będzie taki wspaniały projekt.
2017-05-09 07:26 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 0 farfocel
Ej,elyty mjasta,gdzie jest ten Ekobus?mamy 25 lipca a tu ani widu ani słychu.Skończcie pierdzenie w stołek,nie za to wam ludzie płacą!
2017-07-25 12:03 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5 0 kmiot
Gówno tam...:P
2017-07-25 12:19 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#6 0 precz z debilami
Mamy,mamy..gówno k...a mamy.Lipiec się dziś kończy,a komunikancji wiejskiej jak w tym mieście nie było,tak ni ma!
2017-07-31 11:01 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować