Dzisiaj jest: 23 Lipca 2018 Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary Do końca roku pozostało 162 dni.

piątek 13 lipca

Ten budynek grozi zawaleniem a mieszka tam człowiek!

in Puls Miasta

by Redakcja

Kamienica przy dawnej ulicy 19 Stycznia, w tym przypadku z numerem 27, odstrasza już z daleka. Powybijane szyby w oknach, pokaźnych rozmiarów dziury w dachu, wyrwane kominy, obskrobana elewacja i zwisające cegły, stąd nie dziwi tabliczka na drzwiach wejściowych ostrzegająca, że budynek grozi zawaleniem i zakazuje się przebywania w nim. Okazuje się, co szokujące, że z kamienicy nie…

1465 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Powiatowe przewozy pasażerskie utrzymane: 25 czerwca w starostwie doszło do podpisania umowy dotyczącej świadczenia usług transportowych na terenie powiatu płońskiego. Powiat ostatecznie podpisał umowę z firmą HM TRANS S.C. z Płońska, opiewającą na 900 tys. zł brutto i obowiązującą od 1 lipca br. do 30 czerwca 2019 roku. Listę aktualnych linii komunikacyjnych, które będą obsługiwane przez nowego przewoźnika, znajdziecie w materiale na PwS. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły

Był najprawdopodobniej rok 1948. Do szpitala powiatowego w Płońsku przywieziono wijącego się z bólu mężczyznę, chorego od kilku dni na skręt kiszek. Lekarze nie dawali pacjentowi szans na przeżycie. Asystujące przy operacji siostry pasjonistki, zaczęły modlić się o jego zdrowie za wstawiennictwem swojej założycielki, matki Józefy Hałacińskiej. Po kilkunastu dniach mężczyzna zupełnie zdrowy opuścił szpital. Kim był ów człowiek?

Odpowiedzi na to pytanie wciąż bezskutecznie poszukują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Warszawie. Proszą o pomoc w udokumentowaniu tego cudownego uzdrowienia celem przyspieszenia procesu beatyfikacyjnego założycielki zakonu Józefy Hałacińskiej.

Dzieło życia

Uprzywilejowanym obszarem działalności apostolskiej matki Józefy, a tym samym i Zgromadzenia, stała się opieka nad sierotami, dziećmi opuszczonymi, praca wśród chorych i samotnych. Przez lata kierowania zakonem otworzyła wiele domów opieki, przedszkoli i innych placówek, w których przychodziła z pomocą potrzebującym.

Schorowana, zmęczona przeżyciami wojennymi, osłabiona kłopotami, z którymi Zgromadzenie musiało się zmagać w trudnych warunkach powojennej Polski, coraz częściej zapadała na zdrowiu. Już za życia w opinii nie tylko sióstr zakonnych uznawana była za osobę świętą, obdarzoną Bożym charyzmatem. Zmarła 9 lutego 1946 roku. Wyryte na grobowcu słowa: ,,Miłość Ukrzyżowanego przynaglała ją”, stanowiły streszczenie i dopełnienie całego jej życia.

Starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego matki Józefy trwały długo - w 1988 roku spotkały się z przychylnością ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego, który wydał ustne pozwolenie na rozpoczęcie przesłuchań, zbieranie zeznań naocznych świadków oraz gromadzenia dokumentów dla potrzeb przyszłego procesu beatyfikacyjnego.

Początek drogi beatyfikacyjnej

Formalne rozpoczęcie procesu na etapie diecezjalnym nastąpiło 13 września 1996 r. Przez sześć kolejnych lat trwały przesłuchiwania ogółem 38 świadków wypowiadających się na temat życia i świętości matki Józefy. Zebrano oraz przebadano wszystkie listy i pisma dotyczące założycielki. Zakończenie procesu na etapie diecezjalnym odbyło się w katedrze płockiej w 2002 r. Akta dochodzenia diecezjalnego zostały przedłożone do akceptacji biskupowi płockiemu, Stanisławowi Wielgusowi, który uznał ich poprawność - oryginał złożono w archiwum płockiej kurii a odpisy w języku polskim i włoskim przekazano do Rzymu. Akta złożono 22 września 2002 r., a już sześć dni później otwarto proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Józefy Joanny Hałacińskiej na etapie watykańskim.

Rok 2006 i 2007 obchodzony był w Zgromadzeniu jako jubileusz 140 urodzin i 60. rocznicy śmierci matki Józefy - wówczas przeniesiono również jej doczesne szczątki do kościoła farnego w Płocku. 18 listopada 2006 r. otwarto grób i dokonano kanonicznego rozpoznania szczątków matki Józefy - relikwie wraz z protokołem zostały umieszczone w niewielkiej dębowej trumience, którą złożono w marmurowym sarkofagu u stóp starego, ozdobnego krzyża. Od tego momentu rozpoczął się ważny etap prowadzonego procesu, służący ułatwieniu propagowania kultu prywatnego i wypraszania cudu za jej wstawiennictwem.

Początki kultu prywatnego dały siostry pasjonistki, które odwiedzały grób założycielki. Przyzywając jej wstawiennictwa w swoich sprawach zachęcały także i tych, wśród których pracowały, do powierzania Bogu próśb za pośrednictwem matki Józefy. Ten etap kultu prywatnego, jak twierdzą siostry pasjonistki, zaowocował wieloma łaskami, a nawet wydarzeniami, które można uznać za cudowne. Jedno z nich miało miejsce w Płońsku.

Wincenty Fiećko, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku z pracującymi w szpitalu siostrami pasjonistkami. Lata 30. XX w (ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska)

Opinia doktora

Siostry pasjonistki jako pielęgniarki pracowały w płońskim szpitalu od 1923 roku do okresu komunizmu. Były to m.in.: s. Sylwia Wolska, s. Waleria Tarłowska oraz s. Dorota Pryciak. To one asystowały przy wspomnianej operacji, do której przystąpili dr Eustachy Słobodzian, ówczesny dyrektor placówki oraz dr Igor Dziaczkowski, pod względem religijnym niewierzący. Obydwaj lekarze byli wybitnymi specjalistami w dziedzinie chirurgii.

- Operowanego człowieka przywieziono z terenu Płońska. Cierpiał na skręt kiszek. Kiedy otworzono jego brzuch, oczom lekarzy i sióstr ukazał się kłęb rozdętych i sczerniałych jelit, na co doktorzy rozłożyli tylko ręce – przytacza opis zdarzenia autorstwa s. Doroty Pryciak w rozmowie z nami s. pasjonistka Beniamina Kulazińska. - Lekarze częściowo prowizorycznie zrobili tylko szwy choremu, a resztę otwartej jamy brzusznej nakryli serwetami, polecając czym prędzej położyć go na łóżko, aby im nie zmarł na stole operacyjnym – kontynuuje. - Siostry, mimo rozmaitych zajęć, nie przestawały modlić się w duchu za zdrowie cierpiącego za wstawiennictwem matki Józefy. Chory w nocy poczuł się znacznie lepiej, a rano zjadł nawet śniadanie. Lekarze sądzili, że nie przeżyje nocy, więc nie wierzyli siostrom aż się naocznie przekonali. Dr Dziaczkowski powiedział im tylko, że w chorym może było około pięciu procent życia, i że musiały polecać go chyba jakiemuś świętemu, bo to niezwykła rzecz, że wyzdrowiał – opowiada przebieg zdarzeń siostra Beniamina. Siostra Dorota zapytała, czy lekarz podpisałby się pod takim wnioskiem. Ten odrzekł, że tak, ale nie w obecnych czasach…

Zakonnice stosowne oświadczenie opisujące to zdarzenie wydały dziesięć lat później, tyle że nie napisały imienia i nazwiska chorego. Dlaczego tak późno? - W ‘45 roku Niemcy opuścili szpital, który znajdował się w opłakanym stanie. Zaczęły organizować go na nowo i przystosowywać dla pacjentów. Sytuacja była bardzo trudna – tłumaczy s. Beniamina Kulazińska. - Trzeba było niesamowitego wysiłku intelektualnego, aby to wszystko zredagować.

Dopiero, kiedy kadencję przełożonej generalnej objęła po założycielce zakonu matka Stanisława Żebrowska, to zleciła opisanie tego nadzwyczajnego wydarzenia. Jego prawdziwość w 2000 roku potwierdziła przebywająca w Montrealu s. Sylwia Wolska, która była obecna przy operacji i pielęgnacji tego chorego człowieka.

-  Trwa proces beatyfikacyjny naszej założycielki, a osoba, która go prowadzi, upomina się o udokumentowanie tego faktu z roku 1948. Nasze władze robią co mogą, ale jest problem z odszukaniem kogokolwiek z rodziny pacjenta – przyznaje s. Beniamina, zdając sobie sprawę, że będzie to niezwykle trudne zadanie.

Pasjonistki proszą więc o pomoc. Może ktoś słyszał o tej historii. Może wie coś na temat człowieka, który w niedający się medycznie wytłumaczyć sposób wyzdrowiał. Może komuś z rodziny pacjenta znany jest ten fakt i mógłby się nim podzielić.

Dawid Turowiecki

Dane do kontaktu: Ulica Husarii 55/57 02-951 Warszawa, tel.: 22 8588761, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W artykule wykorzystano informacje ze zbiorów sióstr pasjonistek oraz z opracowania dotyczącego pobytu pasjonistek w Płońsku, autorstwa siostry Beniaminy Kulazińskiej.

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce