Dzisiaj jest: 25 Czerwca 2018 Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm Do końca roku pozostało 190 dni.

piątek 22 czerwca

Obraz zniszczeń po czwartkowej nawałnicy [FOTO]

in Wokół Płońska

by Redakcja

- Byłem świadkiem jak to wszystko szło. To dosłownie trwało kilkanaście sekund. Słychać było pękanie drzew i pełno piachu wszędzie. Widok nie do opisania – takie komentarze spływają do naszej redakcji po wczorajszej nawałnicy. Trwa usuwanie skutków i liczenie strat czwartkowego uderzenia żywiołu na nasze miasto i powiat płoński. Wszystko zaczęło się około godziny 18. Burza piaskowa, jakiej…

1234 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Powiatowe przewozy pasażerskie utrzymane: 25 czerwca w starostwie doszło do podpisania umowy dotyczącej świadczenia usług transportowych na terenie powiatu płońskiego. Powiat ostatecznie podpisał umowę z firmą HM TRANS S.C. z Płońska, opiewającą na 900 tys. zł brutto i obowiązującą od 1 lipca br. do 30 czerwca 2019 roku. Listę aktualnych linii komunikacyjnych, które będą obsługiwane przez nowego przewoźnika, znajdziecie w materiale na PwS. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły

2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Także i w Płońsku solidaryzowano się z osobami, których dotyka to rozwojowe zaburzenie. Pozostańmy więc jeszcze w tej tematyce. Katarzyna Podolska-Piechocka z lokalnego Centrum Zdrowia ,,Szansa" wysłała do naszej redakcji poruszające świadectwo jednego z autystyków, 12-letniego Tomka. 

Pierwsze, co pamiętam, to ból. Ból z każdej strony. Bolały uszy, jak ktoś do mnie mówił. Bolała skóra, jak ktoś mnie dotykał. A najgorszy był odkurzacz, mikser i suszarka do włosów. Wtedy bolało najbardziej. I to w całym ciele.

Bolało, jak coś jadłem - nie tylko nie smakowało. Dużo pokarmów po prostu drapało, kuło, szczypało.....

Często płakałem. I bałem się. Bałem się bólu, osób (tak dziwnie wyglądały, miały takie duże twarze), nowych sytuacji (bo wszystko tak szybko się zmieniało, za każdym razem wyglądało inaczej).....

Szybko zorientowałem się, że jestem inny. Dziwny. Gorszy. Słyszałem to na każdym kroku. Od pani w przedszkolu, sąsiadki na ulicy, obcych ludzi w sklepie.

Świat mnie przytłaczał, był taki straszny. A z drugiej strony fascynujący. Widziałem tyle barw, każda miała milion odcieni. Słyszałem różne przyjemne dźwięki- szum porannej rosy, stukot opadających jesienią liści, taniec prądu elektrycznego w zapalonej żarówce. Podobno inni tego nie słyszeli. Widziałem elementy konstrukcji. Czułem wiatr za oknem, nastrój mojego kota.

Fascynowały mnie klocki lego. Potrafiłem siedzieć przy nich godzinami. Było w nich coś uspokajającego. Nie wiem, dlaczego inne dzieci nie potrafiły zbudować takich konstrukcji jak ja, ale ja bardzo chciałem ich nauczyć. Tylko, że oni byli tacy głośni, chcieli budować tylko według rysunków. A poza tym nie bardzo wiedziałem, jak im wytłumaczyć o co mi chodzi. Oni też mnie nie rozumieli. Szybko się nudzili, chcieli zmieniać reguły zabawy, wyrywali sobie zabawki.

Zdecydowanie lepiej było mi samemu. W ciszy. Wtedy mogłem odpocząć. Nie tylko od hałasu i ciągłych zmian. Nie rozumiałem, dlaczego ciągle mam coś robić. Dlaczego mam mówić „dzień dobry”, skoro kogoś nie znam. Przecież mówili, że z obcymi się nie rozmawia. A pani sprzedająca w sklepie przecież jest obca. Dlaczego mam myć zęby rano- przecież od nocy nic nie jadłem i się nie pobrudziły. Dlaczego mam zakładać nowe ubrania- one śmierdziały sklepem i drapały. Najlepsze były moje spodnie od dresu i stara koszulka z Simbą - one były miękkie i wygodne.

Nie rozumiałem, jak wszyscy to robią, że ze sobą rozmawiają. Ja nie rozumiałem tego, co oni mówią. Nie wiedziałem też, jak mam odezwać się do kolegów, rozpocząć rozmowę i o czym mam do nich mówić. A oni opowiadali sobie godzinami o czymś, np. o grze komputerowej albo o piłkarzach. A mnie to nie interesowało. Wolałbym o astronomii. Nie wiedziałem, dlaczego tak różnię się od chłopaków z podwórka. Czułem, że jestem inny. Często nie wiedziałem, jak mam się zachować. Wolałem być z dorosłymi. Albo z młodszymi od siebie. Wtedy wiedziałem, co powiedzieć i zrobić.

Pamiętam też dwie reakcje mojej mamy. Bardzo często płakała. Płakała, bo najpierw lekarz powiedział, że nic mi nie jest, że ze wszystkiego wyrosnę (to było chyba, jak miałem 4 lata i mówiłem tylko pojedyncze słowa). Potem płakała, bo babcia i dziadek mówili, że mnie źle wychowuje, że gdybym dostał lanie, to bym nie rozrzucał torebek z makaronem w sklepie. Potem płakała, bo koledzy się ze mnie śmiali- płakała razem ze mną. Płakała i mówiła, że nie umie mi bardziej pomóc. Płakała, jak krzyczałem, że nie chcę już więcej ćwiczyć w domu tego, co kazała terapeutka - bo nie wiedziała już, jak mnie namówić.

Ale i cieszyła się. I to bardzo. Z każdego mojego nawet najmniejszego sukcesu. Wtedy też płakała. Nie rozumiałem dlaczego. Mówiła, że się cieszy. A przecież łzy są wtedy, gdy jesteśmy smutni.

Mama często powtarzała mi, że jest ze mnie dumna, że jestem wspaniały, że jestem niepowtarzalny. Dziś jestem jej za to bardzo wdzięczny.

A! Zapomniałem się przedstawić. Jestem Tomek. I mam autyzm. Mam 12 lat. Chodzę do VI klasy. Normalnej szkoły. Mam dwóch wspaniałych przyjaciół, którzy rozumieją, że czasem jest mi trudno. Ale czuję, że mnie lubią, mimo że czasem jestem dziwny.

Co to dla mnie oznacza, że mam autyzm? To, że jestem niepowtarzalny. Że wielu rzeczy nie rozumiem, np. przysłów, większości żartów, tego, kiedy ludzie zachowują się inaczej niż powinni (nie są życzliwi, dokuczają sobie, są niesprawiedliwi, kłamią- a tak przecież nie wolno). Że dużo dźwięków mnie drażni - choć nie tak bardzo, jak kiedyś. Że nie jestem wariatem. Że wszystko biorę dosłownie - muszę więc obserwować ludzi, jak reagują, a jeśli coś mi się nie zgadza- pytać. Że, jak mówi moja psycholog, jestem ponadprzeciętnie inteligentny. Że mam uzdolnienia, jakich nie mają moi koledzy. Że nie czuję bólu takiego, jak moi koledzy (np. jak złamałem rękę, to nie zauważyłem), ale czuję ból podczas dotykania niektórych tkanin. Że mój świat jest o wiele bogatszy, piękniejszy niż większości ludzi.

To, że mam autyzm oznacza dla mnie jednak przede wszystkim, że jestem taki sam jak inni. I tak jak każdy - czegoś nie umiem, nie lubię, nie chcę.
Potrzebuję więcej pomocy niż inni, ćwiczeń by nauczyć się tego, co moim kolegom przychodzi z łatwością, np. robienie zakupów czy wizyta u lekarza.

Ale chcę żyć jak inni.

Cieszę się, bo mam najwspanialszą mamę na świecie. Ona kocha mnie takiego, jaki jestem. I robi wszystko, by mi pomóc. Nieraz walcząc z całym światem.

Cieszę się, bo spotykam na co dzień ludzi, którzy chcą mi pomóc w nauczeniu się żyć normalnie. Jak każdy. Tak - muszę się tego nauczyć. Ale lubię moje życie.

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce