Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław Do końca roku pozostało 284 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

569 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły

Ponad 200 osób stanęło na starcie biegów z okazji 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenie w Kucharach Żydowskich, nieopodal Sochocina upamiętniało bohaterstwo powstańców w walce o niepodległość, którzy pochodzili również z ziemi płońskiej. Miało też wymiar charytatywny.

O historycznym charakterze przedsięwzięcia przypominał radny powiatowy Leonard Milewski: - Czy doceniamy to, że żyjemy w pięknej, wolnej Polsce? Czy pamiętamy, że nie stała się ona wolna sama z siebie i nikt nam tej wolności nie podarował? Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy przelewali krew za bezpieczne życie przyszłych pokoleń - zwracał się do uczestników IV Biegu Powstania Styczniowego. Radny wspólnie ze Stowarzyszeniem ,,Aktywnie Zakręceni im. Marka Kasprzaka” i Polskim Czerwonym Krzyżem Oddział Rejonowy w Płońsku włączył się w organizację tego plenerowego przedsięwzięcia.

Przypominano, że powstańcy-ochotnicy pochodzili również z miejscowych terenów. Udokumentowano bowiem masowy udział w Powstaniu Styczniowym ludności Kuchar, Idzikowic, Kadłubówki, czy Nowego Miasta, mającej także żydowskie pochodzenie. Z Powstaniem Styczniowym wiąże się nazwa miejscowości, w której odbywa się bieg. Po zakończeniu powstania mieszkańcy Kuchar wystąpili do władz o zmianę nazwy wsi na Kuchary Żydowskie na cześć bohatera ówczesnych powstańczych czasów Samuela Posnera, syna dziedzica z Kuchar, zastępcy naczelnika wojskowego powiatu mławskiego, który na wieść o wybuchu powstania opuścił Włochy i wrócił do rodzinnego Mazowsza. Zginął w walkach pod Żurominem w wieku ledwie 23 lat.

W Kucharach Żydowskich z powodzeniem połączono obchody historycznej rocznicy z działaniami charytatywnymi oraz rekreacyjnymi (foto: DT)

Symbolem powstańczej historii na naszym terenie był też ksiądz Teofil Raczkowski z Nowego Miasta, który służył wsparciem dla uformowanego w tych stronach w styczniu 1863 oddziału powstańców. - Kapłan udowodnił, że trzeba walczyć o to, co wartościowe i polskie – podkreślał radny Leonard Milewski, dziękując za codzienne bohaterstwo licznie przybyłym strażakom-ochotnikom oraz za godną naśladowania postawę dawcom krwi.

Ksiądz Witold Zembrzuski, proboszcz parafii w Królewie, odmówił krótką modlitwę w intencji tych, którzy oddali życie za ojczyznę oraz osób cierpiących, chorych.  

Centrum Edukacji Obywatelskiej udostępniło plansze o tematyce patriotycznej, wokół których spacerowali w powstańczych mundurach członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Nie zabrakło koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu oktetu „Oktawian” pod dyrekcją Barbary Hijewskiej. Powodzeniem cieszyła się kuchnia polowa z żołnierską grochówką. Jedni ogrzewali się przy ognisku, a z kolei reprezentanci grupy Morsy 4x4 oddawali się kąpielom w lodowatej wodzie.

Niedzielne wydarzenie było okazją do pokazania gestu solidarności i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Pieniądze z wpisowego na start oraz datki z puszek wolontariuszy PCK przekazane zostaną na leczenie Ewelinki Grzybowskiej, 11-letniej mieszkanki gm. Czerwińsk nad Wisłą, bohaterki naszych wcześniejszych artykułów. Udało się zebrać kwotę 6294,92 zł. (DT)

Poniżej zwycięzcy IV Biegu Styczniowego w Kucharach Żydowskich:

dystans 400m - I miejsce - K: Justyna Tomaszewska (z Warszawy); M: Kacper Buczyński (z Naborowa)
dystans 1000m - I miejsce - K: Agnieszka Oliszewska (z Płońska); M: Piotr Kaniecki (z Ćwiklina)
dystans 6,3 - I miejsce - K: Aneta Lubińska (z Ciechanowa); M: Mariusz Bińczycki (z Podsmardzewa)
dystans 6,3 nording walking - I miejsce - K: Monika Matyszczak (z Warszawy); M: Marcin Radomski (z Płocka)

Może Cię także zainteresowaćMoże Cię także zainteresować