Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław Do końca roku pozostało 284 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

569 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły

O dziecięcej i młodzieżowej piłce nożnej spod znaku Płońskiej Akademii Futbolu, o zajęciach z naszymi młodymi zawodnikami, nie tylko stricte sportowymi, o boiskowych talentach, które wypłynęły z płońskiego klubu na głębsze wody oraz o braku obiektów do gry, o tym wszystkim rozmawiamy z Waldemarem Senderskim, wiceprezesem PAF-u.

Dawid Turowiecki: Prezesie, zacznijmy od planów Akademii na ten nowy rok.

Waldemar Senderski (na zdjęciu poniżej): Na pewno chcielibyśmy utrzymać stan posiadania obecnych drużyn, a także zgłosić do rozgrywek kolejne roczniki. Jeśli chodzi o drużynę seniorską, to pracujemy nad uzyskaniem awansu do ligi okręgowej. Również mega ważnym wyzwaniem jest utrzymanie w posiadaniu najstarszego rocznika Akademii, drużyny juniorskiej (U-17), bezpośredniego zaplecza dla dorosłej piłki w naszym mieście. Rozwój planów jest ściśle związany z kwotą środków, jakie uda się nam pozyskać od miasta i od sponsorów. Warto również wspomnieć, iż duży wkład w rozwój Akademii wnoszą rodzice trenujących u nas zawodników. Miesięczna składka za minimum trzy treningi w tygodniu wynosi 70 zł. W przypadku, gdy trenuje u nas więcej niż jedno dziecko z jednej rodziny, są przewidziane ulgi. Dzieci z mniej zamożnych rodzin lub z płońskiego Domu Dziecka są zwolnione z opłat.

Ile drużyn obecnie trenuje w PAF-ie?

Do rozgrywek jest zgłoszonych dziewięć roczników, a trenuje jedenaście. Akademia zatrudnia ośmiu trenerów z odpowiednimi certyfikatami. Pozwolę sobie na ich wymienienie: seniorzy Kamil Kobyliński, juniorzy młodsi rocznik 2001 Dariusz Dziedzic, trampkarze rocznik 2003 Kamil Boniewski, trampkarze rocznik 2004 Emil Kuciński, młodzicy rocznik 2006/07 Piotr Matczak, Orlicy rocznik 2008/09 Bartek Kamiński, Orlicy rocznik 2010 Kamil Kamiński oraz trener bramkarzy Marek Sobiech.

Chyba nie tylko wyszkolenie zdecydowało o tym, że już kilkunastu zawodników przeszło z Waszej Akademii do większych i bardziej znanych klubów?

Wiele czynników składa się zarówno na rozwój osobisty, jak i sportowy trenujących u nas dzieci. Oczywiście w miarę możliwości staramy się zapewnić wszystkim optymalne warunki rozwoju. Profesjonalna kadra trenerska, regularne treningi, udział w obozach i koloniach oraz ciężka i solidna praca na treningach to chyba kluczowe elementy, które mają wpływ na dalszy rozwój. Oczywiście dochodzi też kwestia talentu, umiejętności rywalizacji w grupie rówieśników. Często decyzja o zmianie klubu podyktowana jest też wyborem lepszej szkoły, a co za tym idzie zmianą miejsca zamieszkania. Jak we wszystkim ważne jest też szczęście.

Przypomnijmy nazwiska i dalsze boiskowe losy tych zawodników, którzy się wybili.

Początki były świetne dla kilku naszych zawodników, pokazali się z dobrej strony w ekstralidze i I lidze wojewódzkiej, czyli w najwyższych klasach rozgrywek w tych kategoriach wiekowych. Dlatego też troska o naszych juniorów młodszych, czyli rocznik 2001. Już w pierwszych latach naszej działalności rozstaliśmy się z dwoma kluczowymi zawodnikami tego rocznika, a mianowicie z Piotrem Jóźwiakiem i Krzysztofem Salakiem, którzy po dobrym zaprezentowaniu się w rozgrywkach ekstraligi, stali się podstawowymi zawodnikami Znicza Pruszków w swojej kategorii wiekowej. Należy wspomnieć, że ten pierwszy jest już wielokrotnym mistrzem Polski, będąc etatowym zawodnikiem kadry Mazowsza.

Po zakończeniu gimnazjum odszedł również od nas kapitan rocznika 2001 - Dawid Krulikowski, który teraz razem z Krzysztofem reprezentują barwy Polonii Warszawa. Po sezonie jesiennym drużynę opuścił Patryk Szymański, który zasilił szeregi ekstraligowca, zespołu Ursusa Warszawa. Mimo strat personalnych, obecnie drużyna juniorów gra w I lidze wojewódzkiej i jako jedna z dwóch, razem z Mławianką Mława reprezentują nasz C-OOZPN na Mazowszu i dobrze sobie tam radzi na tle takich drużyn jak: Wisła Płock, Unia Warszawa czy Agrykola. Tu przy okazji chciałbym zaprosić i zachęcić chłopaków, którzy chcą przeżyć fajną przygodę i namiastkę poważnej piłki, do dołączenia do drużyny juniorskiej. Ta grupa poza aspektem sportowym jest wzorem do naśladowania jak piłka łączy ludzi, świetni koledzy, przyjaciele którzy bawią się tym, że grają w piłkę.

Dodajmy ponadto, że zawodnik rocznika 2004 Patryk Romanowski, który był szkolony w naszej Akademii przez pięć lat, początkowo był powoływany do kadry C-OOZPN, następnie MZPN oraz ostatecznie do kadry Akademii Białego Orła przy PZPN, z którą przebywał na obozie w Gniewinie. W konsekwencji rozpoczął naukę w szkole przy MZPN. W ubiegłym roku przeszedł do FCB Escola Varsovia, która gra obecnie w Extralidze Mazowieckiej.

Od którego roku dzieci mogą już trenować w PAF-ie?

W tej chwili w PAF-ie mogą już trenować dzieci od 6-7-go roku życia. Jest to bardzo liczna grupa, rokująca dobrze piłkarsko na przyszłość. Dzieci trenują oraz świetnie się bawią, efektywnie spędzając czas.

Zapewne baza do prowadzenia treningów nie jest wystarczająca. Wiadomo, że złożyliście pismo do rady miasta i burmistrza o przeznaczenie nowych terenów pod obiekty sportowe. Coś drgnęło w tej sprawie?

Zajęcia naszej Akademii odbywają się na obiektach MCSiR (stadion, hala) oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku (hala i ,,Orlik”.). W związku z faktem, iż obecnie na stadionie trenuje większość naszych drużyn młodzieżowych, drużyna seniorska oraz zawodnicy innych szkółek oraz drużyna dziewczęca, w październiku faktycznie złożyliśmy takie pismo, w którym Zarząd Płońskiej Akademii Futbolu i społeczność piłkarska Płońska zwracają się z prośbą o przyznanie terenów i środków na renowacje oraz budowę pełnowymiarowych boisk piłkarskich z oświetleniem oraz zapleczem socjalnym, pozwalającym na rozgrywanie meczów zgodnie ze standardami wymaganymi przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.

Prośbę naszą motywujemy tym, że obecnie jedyne boisko pełnowymiarowe, na jakim szkolimy młodzież i rozgrywamy mecze, eksploatowane jest ponad stan. Przekłada się to na nadmierne zużycie nawierzchni, a w okresie jesienno-zimowym z uwagi na szybko zapadający zmierzch bardzo ogranicza nam możliwość trenowania. Duże zainteresowanie uprawianiem piłki nożnej w naszym mieście doprowadziło do rozwoju drużyn, które trenują i rozgrywają mecze na boiskach pełnowymiarowych i biorą udział w rozgrywkach MZPN. W obecnym sezonie w takich rozgrywkach brało udział pięć naszych drużyn, tj. ok. 120 zawodników, którzy na boisku głównym średnio spędzają ok. 60 godzin tygodniowo. Należy również zakładać, że w następnych latach tych drużyn będzie przybywać.

Chcielibyśmy też nadmienić, że z tego jednego boiska korzystają nie tylko nasi zawodnicy ale też zawodnicy i zawodniczki innych klubów. W związku z tym konieczna jest poprawa warunków treningowych oraz zaplecza socjalnego. Jak będzie, czas pokaże.

Nie tylko trenujecie młodych piłkarzy, ale również ich edukujecie. Proszę powiedzieć coś na temat programu, do którego przystąpiliście.

To prawda. Prowadzimy nie tylko zajęcia sportowe, ale także w zakresie profilaktyki i uzależnień, czy treningu umiejętności osobistych jak w przypadku grupy juniorów starszych, które są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogów.

Dzięki środkom finansowym pozyskanym na zadanie ,,Promocja zdrowia - organizacja pozalekcyjnych zajęć sportowych, jako element oddziaływań z zakresu profilaktyki uzależnień”, zawodnicy naszej Akademii mogą uczestniczyć w zajęciach informacyjnych, m.in. na temat zapobiegania patologiom społecznym, uzależnieniom alkoholowym, uświadamiania zagrożeń wynikających ze stosowania dopalaczy i narkotyków, kształtowania postaw prozdrowotnych.

Tradycją PAF-u stało się już uczestniczenie w turniejach w międzynarodowej obsadzie. Jak rozwija się ta idea?

Idea rozgrywania meczów z drużynami z innych krajów zrodziła się w 2015 roku, kiedy to zorganizowaliśmy prestiżowy turniej piłkarski na nowo wybudowanym boisku piłkarskim hotelu Bonifacio w Kępie. Początkowo w turnieju brały udział tylko drużyny z Polski, lecz od razu chcieliśmy, aby kolejny turniej miał już rangę imprezy międzynarodowej.

W 2016 roku dzięki zaangażowaniu i pomocy pracowników Wydziału Współpracy i Rozwoju Unii Europejskiej w Urzędzie Miasta w Płońsku nasze zaproszenie mogliśmy skierować do wszystkich miast partnerskich Płońska. W czerwcu 2016 roku nasze miasto odwiedziły drużyny z Cypru i Litwy. W kolejnym roku na zaproszenie na turniej odpowiedziały nam drużyny z Crepy-en-Valois we Francji i w Solecznikach na Litwie. W czerwcu 2017 roku wystąpiliśmy na turnieju we Francji, który miał uświetnić kolejną rocznicę podpisania umowy o współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Płońska, tj.: Crepy en Valois, Antoing i Zell-Mosel. Razem z oficjalną delegacją miasta i liczną grupą płońskich zawodników mogliśmy zwiedzić Paryż oraz urocze miasteczko Crepy-en-Valois.

Gdzie wybieracie się w tym roku?

Podczas ostatniej wizyty we Francji udało mi sie spotkać z burmistrzami miast partnerskich Płońska i ustalić szczegóły dotyczące rozgrywania kolejnych turniejów. Finalnie okazało się, że w bieżącym roku turniej odbędzie się w Niemczech, natomiast w 2019 w Belgii. Już otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie. Turniej będzie organizowany w dniach 19-21 maja 2018 r. w niemieckim Zell (Mosel). Czujemy się zaszczyceni, iż zawodnicy rocznika 2005-2006 będą mogli reprezentować miasto Płońsk. Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować burmistrzowi Andrzejowi Pietrasikowi oraz pracownikom Wydziału Współpracy i Rozwoju Unii Europejskiej w ratuszu za przekazanie zaproszenia oraz za pomoc i koordynowanie wszystkich działań. Udział w tej imprezie będzie swego rodzaju wyróżnieniem dla trenujących w naszej Akademii dzieci.

A jakimi osiągnięciami możecie pochwalić się na boiskach krajowych w minionym roku?

Zajęliśmy drugie miejsce w międzynarodowym turnieju „ Bonifacio Cup” i wysokie pozycje punktowe w rozgrywkach ligowych. Zawodnicy rocznika 2005 reprezentowali miasto Płońsk na Turnieju im. Aleksandra Harabasza w Ostrołęce, w którym w stawce 12 drużyn zajęli 7. miejsce. Należy podkreślić, że w ciągu pięciu lat staliśmy się jednym z czołowych klubów szkolących młodzież w Okręgu. Na przestrzeni tych lat wielu naszych wychowanków, po transferach do innych klubów, podnosi dzisiaj swoje umiejętności m.in. w Wiśle Płock, Zniczu Pruszków, Polonii Warszawa, MKS-ie Ciechanów, czy wspomnianej Escoli Varsovia.

A co poszło nie tak?

W związku z faktem, iż w zeszłym roku doświadczyliśmy odpływu kilku kluczowych zawodników, a już wiem o planach kolejnych, niestety roczniki 2003 i 2004 nie utrzymały się w lidze mazowieckiej i w bieżącym roku będą reprezentować nasze miasto w ligach okręgowych. Pocieszającym jest fakt, że dzielnie w rozgrywkach ligi mazowieckiej trzyma się najstarsza drużyna rocznika 2001, która rywalizuje m.in. z takimi drużynami jak: Wisła Płock, Agrykola W-wa, MKS Mława. Liczymy, iż młodsze roczniki będą brały przykład ze swoich starszych kolegów.

Czego można życzyć Akademii, oczywiście poza lepszą bazą treningową, w tym nowym roku?

Oczywiście tak jak już wspomniałem na początku, w przypadku drużyny seniorskiej awansu do ligi okręgowej, natomiast jeśli chodzi o piłkę młodzieżową, to jak największej liczby trenujących zawodników. Na tym poziomie nie zawsze najważniejszy jest końcowy wynik sportowy, ale liczy się to, że dzieci i młodzież aktywnie uprawiają sport, rozwijają nie tylko swoja kondycje fizyczną, ale również uczą się rywalizacji i współdziałania w grupie. Niemniej jednak cały czas czynimy starania, aby jak najwięcej drużyn grało w możliwie najlepszych ligach. Warto podkreślić, iż piłka nożna to sport drużynowy, gdzie często brak kluczowego zawodnika, przypadki losowe, choroby lub inne okoliczności mogą wpłynąć na końcowy wynik osiągany przez całą drużynę.

Jeśli już mowa o życzeniach to chciałbym, aby wszyscy trenujący u nas zawodnicy czuli się jak w jednej wielkiej sportowej rodzinie. Kiedy czasami odwiedzam trenujące najmłodsze roczniki to aż miło popatrzeć na zadowolone i uśmiechnięte twarze dzieciaków. Życzyłbym wszystkim, aby ta radość i uśmiechy gościły również na twarzach tych starszych reprezentantów klubu, i aby większa liczba rodziców przychodziła na stadion dopingować swoje pociechy.

Komentarze  

#1 +3 pele
Kawał dobrej roboty !
2018-01-18 10:06 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresowaćMoże Cię także zainteresować