Zamknij

Biało-czerwony Płońsk. Parada, jakiej jeszcze nie było [FOTO]

19:57, 29.09.2018 DT Aktualizacja: 20:14, 29.09.2018
Skomentuj Na Płońskiej Paradzie Niepodległości nie mogła zabraknąć twórcy niepodległego państwa polskiego [Foto: Dawid Turowiecki] Na Płońskiej Paradzie Niepodległości nie mogła zabraknąć twórcy niepodległego państwa polskiego [Foto: Dawid Turowiecki]

Setną rocznicę niepodległościową w sposób szczególny celebrowano w ostatnią sobotę września w Płońsku. Ulicami miasta przeszedł biało-czerwony pochód, na którego przedzie jechał bryczką w otoczeniu dam marszałek Piłsudski.

Pomysł parady, patrząc na frekwencję i starania jej uczestników, z pewnością okazał się trafny i z powodzeniem wpisał się w rocznicowe obchody.

Poza płońszczanami, w przemarszu uczestniczyli m.in. goście z Czerwińska nad Wisłą, których prowadziła ,,królowa Jadwiga", patronka miejscowej szkoły, jak i grupa młodzieży z placówki w Raciążu. Flagi narodowe, biało-czerwone parasolki, kotyliony, balony, żołnierskie mundury i kobiece stroje charakterystyczne dla minionej epoki – po prostu kwintesencja polskości. Do obserwujących przemarsz płońszczan machał ,,marszałek", oddelegowany na wydarzenie przez Zespół Szkół nr 3. Co za podobieństwo! Mnóstwo pomysłów, jak należycie zaakcentować swoją obecność na płońskiej paradzie, która miała dwa przystanki. 

Pierwszy, u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Wolności, przed mostem. To w tych okolicach, po wybudowaniu ronda w ciągu obwodnicy zachodniej ma stanąć pomnik Józefa Piłsudskiego. To projekt płońskich Strzelców, którzy okazale prezentowali się w sobotniej defiladzie. 

- Zatrzymaliśmy się w tym miejscu, aby uczcić pamięć bohaterów walki o naszą wolność i niepodległość, tych którzy w 1920 roku bronili Płońska przed agresją bolszewicką – stwierdzał Marek Sabalski z JS 1006 Płońsk, przypominając o kunszcie taktycznym doborowego pułku polskiej kawalerii. - Jest to również okazja do uczczenia postaci marszałka Piłsudskiego, któremu tak wiele zawdzięczamy.

W trakcie parady miało miejsce oficjalne nadanie nazwy rondu przy ul. Sienkiewicza i Żołnierzy Wyklętych, tj. 100-lecia Odzyskania Niepodległości. - Przy podejmowaniu decyzji o budowie ronda wszyscy byliśmy jednomyślni. Niech to rondo będzie przykładem samorządowej współpracy – zabierał głos starosta Andrzej Stolpa, po czym on jak i inni decydenci przecięli symboliczną wstęgę. 

Zakończenie parady odbyło się na błoniach nad Płonką, gdzie wspólnie z uczniami ,,Nutki” zaśpiewano patriotyczne pieśni.   

Imprezę zorganizował samorząd miejski, powiatowy i gminny. Poniżej znajdziecie więcej zdjęć z wydarzenia.  

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%