Zamknij

Okopy z czasów I wojny światowej zrekonstruowane!

14:26, 01.10.2018 tekst: Dawid Ziółkowski/foto: Radosław Chojnacki Aktualizacja: 14:36, 01.10.2018
Skomentuj [Foto: Radosław Chojnacki] [Foto: Radosław Chojnacki]

W niedzielę 30 września w lesie nieopodal Strożęcina w Gminie Raciąż odbyła się uroczystość otwarcia okopów z czasów I wojny światowej, które powstały w 1915 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia była władze gminy Raciąż.

Ślady Wielkiej Wojny

Na początku 1915 roku przez Gminę Raciąż przebiegała linia frontu pomiędzy Glinojeckiem a Raciążem. W strożęcińskim okopie stacjonował prawdopodobnie 64. Grenadierski Rezerwowy Pułk Piechoty wchodzący w skład I Dywizji Rezerwowej Armii Pruskiej. Między 14 a 17 lutego 1915 obyły się tam ciężkie walki między stroną pruską a wojskami Imperium Rosyjskiego (prawdopodobnie 5. Kałużyński Pułk Piechoty wchodzący w II dywizji Piechoty Imperium Rosyjskiego). Nieco zapomniane fakty historyczne, które miały miejsce w gminie Raciąż przypomina i propaguje pasjonat historii i współorganizator rajdu rowerowego Szlakiem Wielkiej Wojny Grzegorz Domański. 

Dofinansowanie z funduszy europejskich

Na początku 2018 roku gminne władze z Raciąża złożyły wniosek o dofinansowanie i podpisały umowę z Zarządem Województwa Mazowieckiego, na mocy której otrzymały 118,5 tysięcy złotych, co stanowiło niemal 64% kosztów projektu. To umożliwiło rozpoczęcie prac nad zrekonstruowaniem części okopów z okresu I wojny światowej, które znajdują się w lesie nieopodal miejscowości Strożęcin.

Prace na terenie gdzie znajdowały się okopy rozpoczęły się w maju, a za ich realizację odpowiadała firma „Kampol” z Siedlina. Partnerami Gminy Raciąż w ukończeniu przedsięwzięcia były Jednostka Strzelecka 1006 z Płońska, Szkoła Podstawowa w Starym Gralewie, Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczorowach, Sołectwo Strożęcin oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwa Płońsk. Całkowity koszt wyniósł ponad 191 tysięcy złotych, a prócz odbudowy okopów, zainwestowano w zakup replik umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy z okresu I wojny światowej oraz tablice informacyjne.

Uroczyste otwarcie

Na uroczystości obecnych było wielu mieszkańców gminy Raciąż, przedstawiciele władz samorządowych – zarówno wojewódzkich i powiatowych, jak i gminnych oraz miejskich, na czele z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem, radnym sejmiku Pawłem Obermayerem, starostą powiatu płońskiego Andrzejem Stolpą, wójtem gminy Raciąż Ryszardem Giszczakiem i burmistrzem Raciąża Mariuszem Godlewskim, przedstawicielami policji i straży, organizacji społecznych, dyrekcji Lasów Państwowych oraz członków grup motocyklowych Freewind z Glinojecka i Cavalcade z Raciąża.

Na początku wszyscy uczestnicy wysłuchali krótkiego rysu historycznego dotyczącego okopów oraz krótkich przemówień przedstawicieli władz. Miejsce walk z 1915 roku poświęcił proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty ks. kanonik Jan Piotrowski. - W tym miejscu, w którym stoimy toczyła się wojna i polała się polska krew tych, którzy bronili tej ziemi, naszej ziemi […] – mówił duszpasterz.

Po oficjalnym otwarciu obserwatorzy i goście mogli zwiedzić okopy i poznać warunki okopowego życia, obejrzeć historyczną wystawę i z bliska zobaczyć współczesną broń. Na zakończenie inscenizację historyczną zaprezentowali członkowie Plutonu Strzeleckiego 1006 z Płońska. 

(tekst: Dawid Ziółkowski/foto: Radosław Chojnacki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%