Zamknij

Piękny jubileusz - 60 lat Domu Kultury w Raciążu

16:14, 27.10.2018 Dawid Ziółkowski Aktualizacja: 16:22, 27.10.2018
Skomentuj [Foto: Dawid Ziółkowski] [Foto: Dawid Ziółkowski]

26 października w budynku Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu odbyła się uroczysta gala z 60-lecia istnienia Domu Kultury w mieście. Goście szczelnie wypełnili salę widowiskową.

Fundamenty budynku przeznaczonego na raciąski Dom Kultury wykonano wiosną 1956 roku. Inicjatorami przedsięwzięcia byli przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej – Stanisław Smoliński, Stanisław Włodarski i Jerzy Ziółkowski.

10 dyrektorów w 60 lat

Dom Kultury w Raciążu rozpoczął swoją działalność 14 września 1958 roku. Przez cały okres istnienia organizowane są przez niego koncerty, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz liczne wydarzenia społeczno-kulturalne. Placówka czterokrotnie zmieniała nazwę – początkowo była Miejskim Domem Kultury, od 1973 Miejskim i Gminnym Ośrodkiem Kultury, od 1993 Miejskim Centrum Kultury zaś od 2008 do chwili obecnej nosi nazwę Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji. 60 lat MCKSiR to również dziesięciu dyrektorów – obecnie kieruje nim Artur Adamski, który zajmuje stanowisko od 2013 roku. 

Jubileuszowa gala

Na uroczystości pojawiło się mnóstwo gości – zaproszono władze samorządowe na czele ze starostą płońskim Andrzejem Stolpą, burmistrzem Raciąża Mariuszem Godlewskim, czy posłanką do Parlamentu Europejskiego Julią Piterą, ale przede wszystkim osoby, które tworzyły historię MCKSiR od momentu jego powstania – byłych i obecnych pracowników, instruktorów, osoby współpracujące, a także dawnych dyrektorów placówki.

Osoby zasłużone dla działalności raciąskiego domu kultury otrzymały specjalne statuetki oraz podziękowania, rozdano także pamiątkowe medale okolicznościowe. MCKSiR zostało również nagrodzone przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika medalem Pro Masovia za działalność w zakresie kultury.

- Przyznam że dla mnie jest to bardzo wzruszająca uroczystość i na pewno dla wszystkich Państwa również. Jest to jednak 60 lat pracy nas wszystkich – dyrektorów, pracowników, ale również ludzi z samorządu, bez którego wszelkie zmiany nie byłyby możliwe. Wierzę, że każdy kto jest tu obecny dołożył coś od siebie, żeby ten dom kultury funkcjonował  i wyglądał tak jak wygląda. Przez ostatnie 5 lat zajęliśmy się tak naprawdę podstawami, remontami, aby ten budynek wyglądał tak jak teraz. Dom kultury to jednak nie tylko mury, ale przede wszystkim ludzie […] dziękuję wszystkim pracownikom, byłym dyrektorom którzy wkładali i wkładają serce w tę pracę – powiedział Artur Adamski. Dyrektor palcówki podziękował także sponsorom i członkom wszelkich stowarzyszeń, które na co dzień współpracują z MCKSiR. 

Osoby, które pojawiły się na wydarzeniu, mogły obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą historii, teraźniejszości i przyszłości MCKSiR oraz powspominać minione czasy przeglądając spisywane przez lata kroniki. - W 1960 roku, a więc w drugim roku działania Domu Kultury byłem uczniem szkoły średniej i tu odbywał się wtedy konkurs historyczny, w którym brałem udział i  który miałem przyjemność wygrać[…] – wspominał były starosta Jan Mączewski.  

Galę swoim występem uświetniła Edyta Szewczyk, która wystąpiła na scenie w sali widowiskowej MCKSiR wraz ze swoim zespołem wykonując utwory z repertuaru m.in. Andrzeja Zauchy, czy Seweryna Krajewskiego w swoich aranżacjach. 

(Dawid Ziółkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

gośćgość

1 0

Co impreza to te same twarze. Pracowników może z 20 a reszta????. I za 5 lat 65 lecie i znów powtórka z rozrywki. I znów przed wyborami !!!! Czy miasto jest tak bogate ????. 12:43, 28.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%