Dzisiaj jest: 25 Listopada 2017 Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens Do końca roku pozostało 37 dni.

poniedziałek 20 listopada

Wysadzili bankomat. Policja szuka sprawców zuchwałej kradzieży

in Na Sygnale

by Redakcja

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy wysadzili bankomat w Czerwińsku, należący do Vistula Banku Spółdzielczego. Czerwiński oddział banku zlokalizowany jest przy ulicy W. Jagiełły, jakieś 500 metrów od siedziby tamtejszego urzędu gminy. Do wybuchu doszło w środku nocy. Policja prowadzi oględziny miejsca i ustala dokładne okoliczności tego zdarzenia.

2729 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Co z przebudową ulicy ks. Popiełuszki?: Jak podaje płońskie starostwo, do 15 listopada powinny zakończyć się prace związane z przebudową ulicy ks. Jerzego Popiełuszki. Wykonawca, czyli firma Wapnopol, ma jeszcze do zrobienia: wyniesienie przejścia dla pieszych przy ZS Nr 2, montaż bariero-poręczy oddzielającej chodnik od akwenu, dokończenie kładzenia warstwy ścieralnej na rondzie i nawierzchni bitumicznej na ulicach dojazdowych oraz wykonanie oznakowania poziomego. Czy zdążą? - Wszystko zależy od pogody - słyszymy w starostwie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Na chwilę przed Wszystkimi Świętymi płońszczanie uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu, wydarzeniu, które wprowadzało publiczność w czas zadumy, refleksji nad przemijaniem i nad naszym codziennym życiem.

Już po raz dwunasty Szkoła Muzyki i Tańca ,,Nutka”, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zorganizowały autorskie widowisko pn. Płońskie Zaduszki Muzyczno-Literackie ,,Pamięć za serce”.

- Mimo że impreza jest cykliczna, to zawsze proponujemy widowni nowy repertuar – mówi Marzena Kunicka, która dyryguje płońską ,,Nutką”. - To miłe usłyszeć w tych czasach od młodych ludzi, że bardzo lubią ten zaduszkowy klimat, ten nastrój i te trudne utwory, który słyszymy ze sceny – dodaje. - Tyle dookoła na co dzień szarości, smutku, więc trzeba chociaż spróbować spojrzeć optymistycznie na ten ciągle zaganiany świat, w którym ludzie nie mają dla siebie czasu. Życie zatacza koło, to normalne – ktoś odchodzi, ktoś się rodzi. Życie płynie dalej, ale dzisiejsze przesłanie muzyczne wskazuje, aby zastanowić się nad sobą, kiedy coraz mniej w nas człowieczeństwa, kiedy wszystko zostało przewartościowane. Będzie refleksyjnie, ale nie depresyjnie – dodaje, nawiązując do finałowej piosenki Grechuty ,,Świecie nasz”.

Bożena Kaliściak, dyrektor MBP w Płońsku i ks. poeta Robert Kępczyński. Duchowny przed mikrofonem spędził ledwie kilka minut, ale jego rozważania z pewnością niejednemu na długo zapadną w pamięci (foto: Dawid Turowiecki)

Zaduszkowy koncert w sali kina oparty był na wybranych wątkach historii regionu. Nie zabrakło wspomnień, gawęd, garści poezji, piosenek w nowoczesnych aranżacjach, czy też nastrojowego tańca. Zabiegano przede wszystkim o pamięć.

- Nie zapominajmy o tym, co najważniejsze w naszym życiu – o pamięci – o tym że pamięć buduje to co jest potem – wskazywał ksiądz poeta Robert Kępczyński, wikariusz z Parafii pw. św. M. Kolbego w Płońsku. - Jeżeli chcemy dotknąć radości, to trzeba potraktować to przemijanie w sposób dobry, trzeba je przyjąć. Nie patrzeć na to, co jest zniszczeniem, co jest przygodne, ale patrzeć na cel, które jest dalej i wtedy to nasze pozorne przemijanie będzie wiodło do konkretnych spraw, do konkretnych rzeczywistości życiowych – tłumaczył duchowny. - To, co robię, to jak mijam swoje sprawy, moje życie to jest ważne, ale serce, wzrok i umysł muszę mieć utkwiony gdzieś dalej. Jezus mówi o sobie, że jest drogą, drogą, która się nie kończy, a wiedzie dalej. Trzeba przestać się bać tego, co przemija, jak również tego, co zostawili nasi przodkowie – kontynuował ks. Robert. - Trzeba wejść w nasze myśli i zobaczyć, że ja tworzę nową drogę, że ja idę dalej, że to co jest z bramą życia i śmierci to jest najwspanialsza przygoda. Nie ma się czego bać – powtarzał. - Musimy uczyć się od tych, którzy byli przed nami, którzy szli cały czas do przodu. Przemijanie jest drogą do konkretnej rzeczywistości.

Gościem specjalnym wydarzenia był aktor Stanisław Górka, a swoimi rozważaniami z kręgu literacko-historycznego podzielili się m.in.: prof. dr hab. Radosław Lolo, rodowity płońszczanin mieszkający dziś w Dubaju inż., poeta Ryszard Pytlak, historyk dr Arkadiusz Barański oraz przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. (DT)

Komentarze  

#1 +3 Ola
Pani Marzenka robi bardzo dobrą robotę. Wychowała spore grono wspaniałych młodych artystów, a sama też ma niebiański głos. Gratuluję.
2017-11-02 08:38 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +3 A
Podziwiam i gratuluję . Pani zaduszkowe klimaty corocznie trafiają w sedno i podnoszą na duchu. Refleksja nie depresja. Trudne tematy -zaduszki,przemijanie,smutek, żal . Lecz mimo wszystko ciepło i miłość w sercu, cudowne wspomnienia.
2017-11-03 07:16 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować