Dzisiaj jest: 19 Stycznia 2018 Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz Do końca roku pozostało 347 dni.
czwartek 18 stycznia

Płoński areszt do likwidacji. Jednostka oddziałem zewnętrznym

in Puls Miasta

by Redakcja

Od początku funkcjonowania płońskiego aresztu, czyli od 120 lat był on zawsze jednostką samodzielną. Z dniem 31 marca tego roku Areszt Śledczy w Płońsku, zarządzeniem ministra sprawiedliwości, zostanie zniesiony i będzie częścią innej jednostki – zakładu karnego w Płocku. Od 1 kwietnia na ścianie budynku miejscowej placówki penitencjarnej przy ulicy Warszawskiej zawiśnie tabliczka z napisem ,,Oddział Zewnętrzny w…

1560 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
W 2017 ponad półtora miliona odsłon PwS: Miniony rok był rekordowy pod względem odsłon naszego portalu. Od 1 stycznia do 31 grudnia, według statystyk Google Anlytics, nasi czytelnicy odsłonili nas 1 514 184 razy! Dziękujemy za to, że tak często odwiedzacie nasz serwis. Szczęśliwego Nowego Roku! *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

,,Gdy słuchasz świadka, stajesz się świadkiem” - powiedział Elie Wiesel, ocalały z nazistowskiej zagłady, laureat pokojowej Nagrody Nobla. Te słowa stały się mottem wystawy, którą zainaugurowano w Płońsku I Festiwal kultury żydowskiej w mieście Ben Guriona.

- Chcielibyśmy, aby nasz festiwal miał kilka wymiarów: pierwszy – lokalny – ukazujący płońskich Żydów, którzy przez setki lat żyli w naszym mieście – wskazywał burmistrz Płońska podczas otwarcia imprezy.

- Drugi – światowy – prezentujący uniwersalną kulturę społeczności żydowskiej rozsianej na całej ziemi i wreszcie trzeci – powszechny – dostępny dla każdego, a więc miłośników sztuki ambitnej i tej bardziej popularnej, historii, literatury, a nawet interesujących się kuchnią. I tą drogą będziemy kroczyć w kolejnych latach – kontynuował Andrzej Pietrasik, witając gości pięciodniowego festiwalu, wśród których nie zabrakło m.in. Aharona Tamira, przewodniczącego organizacji ,,Marsz Żywych” oraz Zygmunta Rolata, nowojorskiego biznesmena, filantropa i działacza na rzecz budowania dialogu polsko-żydowskiego.

Aharon Tamir dziękując gospodarzom wydarzenia za kultywowanie pamięci o Dawidzie Ben Gurionie, przekazał na ręce burmistrza ostatnią publikację biograficzną o płońszczaninie, twórcy i premierze państwa Izrael.

Plenerowa wystawa pt.: ,,Świadek”, składa się ze zdjęć, wypowiedzi i wierszy poświęconych znajdującym się w Polsce miejscom upamiętnienia Zagłady. Ich autorami i bohaterami są świadkowie historii i młodzież, którzy odwiedzali te miejsca podczas Marszów Żywych. Ekspozycja będzie dostępna dla płońszczan do stycznia nowego roku.

Na Festiwal, oprócz wspomnianej wystawy, złożą się m.in.: koncert muzyki żydowskiej, wykład o polskich poetach i pisarzach żydowskiego pochodzenia, seanse filmowe, pokazy kulinarne, spektakl teatralny, prezentacja piosenek żydowskich, czy wreszcie dziesiąty już uliczny Marsz Milczenia upamiętniający rocznicę likwidacji płońskiego getta.

Organizatorem wydarzenia jest płoński samorząd oraz Miejskie Centrum Kultury. (RED)

Komentarze  

#1 +3 A
Wszystko ładnie i pięknie, a co z miejscem pamięci i cmentarzem,gdzie macewy? Z jednej strony ,,pamiętamy'' a z drugiej niszczymy i cisza. Trochę nie halo.Gdzie jak gdzie, ale w mieście uznającym się za miasto Ben Guriona takie rzeczy? Szkoda.
2017-10-23 06:09 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować