Dzisiaj jest: 22 Czerwca 2018 Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz Do końca roku pozostało 193 dni.

piątek 22 czerwca

Obraz zniszczeń po czwartkowej nawałnicy [FOTO]

in Wokół Płońska

by Redakcja

- Byłem świadkiem jak to wszystko szło. To dosłownie trwało kilkanaście sekund. Słychać było pękanie drzew i pełno piachu wszędzie. Widok nie do opisania – takie komentarze spływają do naszej redakcji po wczorajszej nawałnicy. Trwa usuwanie skutków i liczenie strat czwartkowego uderzenia żywiołu na nasze miasto i powiat płoński. Wszystko zaczęło się około godziny 18. Burza piaskowa, jakiej…

574 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Tragicznie na drodze w Przyborowicach Górnych: 11 czerwca na krajowej ,,siódemce", około godziny 17, na pasie w kierunku na Gdańsk doszło do zderzenia ciężarówki i osobowego opla. Nie żyje jedna osoba, mieszkaniec powiatu płockiego. Zdjęcia z wypadku i szczegóły zdarzenia w naszym materiale w dziale ,,Na sygnale". * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

O Bożenie Kaliściak, w kontekście pełnienia funkcji dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku, można napisać, że to właściwa osoba na właściwym miejscu. Stanowisko to piastowała przez 15 lat, a będzie kierowała placówką przy Północnej przez kolejne pięć. Powierzenie na nowo obowiązków szefa MBP pani Bożenie, skłoniło nas do rozmowy z nią na temat kondycji czytelnictwa, wyzwań, jakie stawia przed sobą i zespołem, czy też coraz wyraźniej zarysowującej się potrzeby przenosin do nowej siedziby biblioteki.

Panie Bożeno, gratuluję. Od 1 października do 2022 roku dalej będzie Pani zarządzać naszą książnicą.

Bożena Kaliściak: Dziękuję bardzo. Już od 15 lat dyrektoruję tej zacnej instytucji, którą tak bardzo pokochałam. Dostałam kolejną szansę. To dla mnie duże wyzwanie i zaszczyt, że burmistrz powierzył mi raz jeszcze to stanowisko, kiedy jest tak duże zapotrzebowanie na pracę. ¾ swojego zawodowego życia spędziłam na pracy w instytucjach kultury.

Da się zauważyć, że kocha pani to, co robi...

Już na starcie przygody z bibliotekarstwem zrozumiałam, że jest to niezwykle ważna instytucja kultury. Często niedoceniona, marginalizowana, ale kiedy dostrzeże się potencjał i możliwości, jakie z założenia niesie biblioteka, i kiedy dysponuje się ambitną kadrą, wyczuloną na wyzwania współczesnego świata w tej konkretnej specjalizacji, to można bardzo wiele zdziałać. Biblioteki są utrzymywane ze środków organizatora, ale przecież nie wszystko w naszym życiu publicznym musi być dochodowe.

Nasza biblioteka, mimo tego, że oficjalnie rozpoczęła działalność niedługo po wojnie, jest określana mianem młodej.

Zgadza się. Powstała ona w 1947 roku. Do najstarszych książnic jeszcze wiele nam brakuje. Żartujemy z bibliotekarkami, że jesteśmy takie 70 plus (śmiech).

A skoro już o wyzwaniach była mowa, to zapytam o te największe.

Jest potrzeba rozwoju, doskonalenia tego co już wypracowaliśmy. Musimy zdiagnozować oczekiwania naszych użytkowników i nas samych. Trzeba przyjrzeć się temu co wymaga korekty, może coś już się przejadło. Ciągle musimy poprawiać jakość obsługi naszych czytelników. Ważne jest bardzo dobre zaplecze sprzętowe: komputery, drukarki, skanery, czy ksero. Tak wielu ludzi korzysta u nas z tych usług, więc powinny stać ona na wysokim poziomie technologicznym. Nasz księgozbiór musi być uzupełniany o nowości wydawnicze. Jest również przeogromna praca do zrobienia w całej sieci bibliotek publicznych, organizacji szkoleń w gminnych bibliotekach. Słabym punktem są strony internetowe naszych instytucji.

W środę oficjalnie powierzono Bożenie Kaliściak obowiązki dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku na czas określony od 1 października 2017 do 30 września 2022 roku (foto: UM w Płońsku)

Pewnie nie raz słyszała Pani pytanie o stan czytelnictwa. Na jakim obecnie jest on poziomie?

To jest zagrożenie, że spadają nieco notowania. Liczymy się z tym. Nie sprzyja temu również czarny pijar, jaki jest roztaczany wokół tego wszystkiego. A przecież trzeba robić wszystko, aby temu czytelnictwu pomagać. Jeśli ktoś sprzedaje farbę do włosów, to nie krzyczy w reklamach, że kobiety noszą odrosty, czy są zaniedbane. Tylko słychać głos: ,,jesteś tego warta!”. Książka to jest dobro kultury, ale też towar, który trzeba sprzedać. Nie wolno obrażać odbiorców. A statystyki są różne – raz takie, raz takie. Trzeba wokół czytelnictwa, wiedzy, czy kształtowania własnych zainteresowań robić dobry klimat.

Jak więc radzić sobie z tym zagrożeniem i kim ma być ten nowy odbiorca dla biblioteki?

Współczesna biblioteka publiczna musi myśleć o młodych rodzicach, którzy mają małe dzieci. Są to ludzie wykształceni. Biblioteka powinna stać się dla nich przyjaznym miejscem, miejscem odpoczynku. Musimy zabiegać też o aktywnych emerytów. Oni też potrzebują rozrywki i wiedzy. Powtórzę raz jeszcze, biblioteka musi stać się przyjaznym miejscem dla różnych grup, aby ,,wychować sobie" czytelników na przyszłość.

Nasze książki wędrują po całym świecie, i latają, i płyną z podróżującymi. Musimy stać się taką biblioteką, żeby czytelnik miał od nas co wziąć, żeby pojechał, przeczytał, wrócił tu i jeszcze porównał nas z tym, co tam gdzieś zobaczył. Jeżeli będą programy ogólnopolskie sprzyjające czytelnictwu i będą na to fundusze, to biblioteki będą miały się dobrze.

Na te kolejne pięć lat życzę Pani, aby nasza biblioteka wreszcie znalazła nową siedzibę, bo to wciąż jeszcze niespełnione marzenie…

Biblioteka faktycznie ma szansę zawalczyć o nową siedzibę. Na Północnej jesteśmy już prawie 19 lat. Przeprowadzka z popadającego w ruinę pokarmelickiego obiektu przy Płockiej była dla nas już czymś znaczącym. Ale na ten rozmach, który udało się osiągnąć przez ostatnie lata, i na to co zamierzamy robić w przyszłości, potrzebujemy zupełnie nowych warunków. Już przez sam obiekt potrafi zmienić się zupełnie życie kulturalne w mieście – popatrzmy na Miejskie Centrum Kultury. Dajemy inne usługi niż domy kultury, czy muzea, ale też jesteśmy placówką animującą życie kulturalne mieszkańców Płońska, którzy może w bardziej kameralny sposób chcieliby spędzić wolny czas.

Nowoczesna biblioteka powinna być w nowej siedzibie z przestronnymi pomieszczeniami. Tego nie da się zrobić w tych zasobach, które tutaj teraz mamy. To cudownie, kiedy jest ta przestrzeń, dająca możliwość odłożenia danej pozycji, czy przeglądanie jej przy odpowiednim stoliku. Musimy zadbać o to, aby stworzyć godziwe warunki do eksponowania i korzystania z księgozbioru. Jest szansa na budowę takiego obiektu po starym urzędzie miasta: z szerokim wejściem, z windami dla ludzi o różnych potrzebach. Jednak na wszystko trzeba poczekać i liczyć na przychylność radnych.

Rozmawiał Dawid Turowiecki

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce