Dzisiaj jest: 24 Czerwca 2018 Imieniny: Danuta, Emilia, Jan Do końca roku pozostało 191 dni.

piątek 22 czerwca

Obraz zniszczeń po czwartkowej nawałnicy [FOTO]

in Wokół Płońska

by Redakcja

- Byłem świadkiem jak to wszystko szło. To dosłownie trwało kilkanaście sekund. Słychać było pękanie drzew i pełno piachu wszędzie. Widok nie do opisania – takie komentarze spływają do naszej redakcji po wczorajszej nawałnicy. Trwa usuwanie skutków i liczenie strat czwartkowego uderzenia żywiołu na nasze miasto i powiat płoński. Wszystko zaczęło się około godziny 18. Burza piaskowa, jakiej…

1173 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Tragicznie na drodze w Przyborowicach Górnych: 11 czerwca na krajowej ,,siódemce", około godziny 17, na pasie w kierunku na Gdańsk doszło do zderzenia ciężarówki i osobowego opla. Nie żyje jedna osoba, mieszkaniec powiatu płockiego. Zdjęcia z wypadku i szczegóły zdarzenia w naszym materiale w dziale ,,Na sygnale". * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły

Na ekran kina Kalejdoskop wszedł historyczny film Konrada Łęckiego pt.: ,,Wyklęty”. Sam reżyser oraz odtwórca roli ,,Jaskóły” Robert Wrzosek, jak i występujący w produkcji Strzelcy przed seansem opowiedzieli publiczności o motywach jej powstania, problemach finansowych oraz niełatwej pracy na planie zdjęciowym.

,,Wyklęty” to fabularny debiut Konrada Łęckiego. Poprzez swój film chciał on przełamać stereotyp żołnierzy, których w minionym systemie przedstawiano bardzo negatywnie.

- Nazywano ich prymitywnymi, zarośniętymi bandytami, których jedynym celem były gwałty i grabieże, którzy nie mają nic innego do roboty jak tylko zakłócanie instalowania się nowej świetlanej władzy po '45 roku, niosącej wszystko to co dobre… - przyznawał reżyser. - Staraliśmy się pokazać jak było naprawdę, przy możliwie największym zachowaniu bezstronności, wiedząc, że ten temat budzi wciąż tak dużo emocji. Nie chcieliśmy robić filmu politycznego, na czyjekolwiek zlecenie – podkreślał Łęcki. - To film o tragedii ludzi, którzy znaleźli się w pewnych czasach i miejscu i nie do końca mieli wpływ na to, co się wokół nich działo. A jednocześnie naszym celem było przywrócenie o nich pamięci.

Scenariusz filmu oparty jest na faktach. Konrad Łęcki twierdzi, że niektóre życiorysy żołnierzy niezłomnych znajdują odzwierciedlenie w jego obrazie, jak chociażby: Józefa Franczaka ps. ,,Lalek”, Edwarda Taraszkiewicza ,,Żelaznego”, czy też Franciszka Przysiężniaka ,,Ojca Jana”.

Reżyser przyznawał wprost, że nie było woli, aby taki film powstał. Zaczynali z kwotą 13 tys. zł, a produkcja zamknęła się w budżecie 2,5 mln zł. Dla porównania na ,,Wołyń” wydano 14 mln zł, a na ,,Miasto '44” 44 mln zł. - Zrobiliśmy ten film za ułamek kwoty, która normalnie występuje przy budżecie w produkcjach historycznych – stwierdzał Konrad Łęcki, dodając, że nie mógł liczyć na żadne instytucje państwowe ani samorządowe, które wsparłyby ten filmowy obraz. Ekipa pracująca przy tej produkcji nagrała więc spot, gdzie prosiła o wpłaty na film. - To ewenement, bo odzew był ogromny. Mieliśmy wpłaty od Polaków z kraju i z zagranicy – pół miliona złotych. To pokazało, że jest potrzeba nakręcenia filmu o takiej tematyce – zaznaczał Łęcki. - Na koniec do finansowania dołączyły się Spółki Skarbu Państwa, ale to wpłaty tych, którzy oddawali wielokrotnie swoje zaskórniaki sprawiły, że nie rozeszliśmy się do domów. Ktoś też na przykład oddał na licytację Order Virtuti Militari swojego ojca – doceniał zaangażowanie zwykłych ludzi reżyser, który nie omieszkał wyróżnić członków lokalnej grupy rekonstrukcyjnej z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk.

- Ten film to było jedno wielkie pospolite ruszenie ludzi dobrej woli. Darek Kanabaj ze Strzelców przywiózł na plan kilkunastoosobową, wesołą grupę z Płońska, która bardzo pomogła nam przy filmie - kontynuował twórca ,,Wyklętego”, nazywając samochód Jednostki ,,magicznym”. - Część rekonstruktorów nie miała niezbędnych rekwizytów, a w aucie płońszczan te rzeczy w sposób cudowny odnajdywały się. Gdyby nie Strzelcy, to szereg scen batalistycznych, jak chociażby atak na posterunek UB, mogłyby nie dojść do skutku, albo nie wyglądałyby tak realistycznie.

Płońscy Strzelcy jako statyści wcielili się w role żołnierzy oraz ludności wiejskiej. - Jeżeli natrafimy na projekt historyczny, który odkłamuje historię, bądź nakreśla ją na nowo, to nie zastanawiamy się długo tylko przystępujemy do działania, a inne kwestie odstawiamy na bok – przyznawał Dariusz Kanabaj. - Nasz udział w filmie był ukierunkowany na aspekt edukacyjny. W historię Strzelca od początku wpisane jest kształcenie wychowania młodzieży w duchu patriotycznym – dodawał Marek Sabalski. - Tę część naszej działalności staramy się czynić coraz bardziej popularną. Ci z nas, którzy wystąpili w filmie, mogą poczuć trochę historii.

Strzelcy w trakcie zdjęć mogli podziwiać przepiękne widoki Kielecczyzny, mogli odpocząć w plenerze. Z drugiej strony przyznają, że praca na planie była dla nich niemałym wysiłkiem. - Trzeba być skupionym, słuchać reżysera i kaskaderów, uważać na miejsca naszpikowane materiałami wybuchowymi. Kilkadziesiąt dubli z przebiegnięciem każdorazowo stu metrów może być wyczerpujące – zauważa płoński Strzelec Marek Sabalski. - Praca na planie była nowym życiowym doświadczeniem i na pewno w jakiś sposób nas wzbogaciła.

Podczas spotkania padło pytanie, czy autorzy ,,Wyklętego” liczą na festiwalowe nagrody. - Nie robimy tego dla nagród przyznawanych przez pięć osób z jury, ale dla publiczności. Dla nas największym zaszczytem jest to, jak po wejściu na salę kinową, kilkaset osób zgotowało nam owację na stojąco. Miałem świeczki w oczach, kiedy wszyscy krzyczeli: ,,Cześć i chwała bohaterom!”. To jest najcenniejsza nagroda – mówił aktor Robert Wrzosek.

Na zakończenie spotkania Elżbieta Wiśniewska, dyrektor MCK, odczytała list gratulacyjny burmistrza do Strzelców za udział w wojennym dramacie (nieobecność Andrzeja Pietrasika wynikała z jego wyjazdu z młodzieżą maturalną na pielgrzymkę do Częstochowy).

,,Wyklętego” będziecie mogli obejrzeć w naszym kinie jeszcze dwa razy. W najbliższą środę oraz czwartek. Początek seansów o godzinie 15:30. Dlaczego tak wcześnie?! - pytamy.

Dawid Turowiecki

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce