Dzisiaj jest: 25 Kwietnia 2018 Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl Do końca roku pozostało 251 dni.
piątek 20 kwietnia

MKS na zakręcie. Wyrzucony trener kontra Zarząd klubu

in Puls Miasta

by Redakcja

Czwartkowa sesja traktująca o sytuacji w płońskim klubie lekkoatletycznym od kłótni się zaczęła i tak samo się skończyła. Niby wszyscy zapewniali jak to im zależy na dobru stowarzyszenia i dzieci oraz młodzieży tam zrzeszonych, ale wyszło jak zwykle. Polityczne animozje wzięły górę, chociaż dyskusja o kondycji MKS Durasan Płońsk z punktu widzenia postronnego odbiorcy musiała wydawać się ciekawa.…

563 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Płońska lekkoatletyka na zakręcie: Już u nas szczegółowa relacja, również w materiałach video, z sesji nadzwyczajnej, która poświęcona była sytuacji w MKS-ie Durasan Płońsk. Głos zabrał między innymi wyrzucony z klubu trener Robert Adamski oraz przedstawiciele Zarządu. Nie obeszło się bez kłótni samych radnych. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Odsłuchaniem hymnu Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana zainaugurowano w piątek w sali płońskiego kina Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego ,,Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Pamięć o wielkim poecie doby baroku rodem z Sarbiewa w gminie Baboszewo kultywowana jest nieprzerwanie od 13 już lat.

- To dla mnie radosny dzień, bowiem mam poczucie, co udało się zrobić przez te kilkanaście lat – mówił podczas otwarcia wydarzenia burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik. - Upór, wielkie zaangażowanie i konsekwencja w pracy garstki ludzi doprowadziły do tego, że festiwal cieszy się coraz większą renomą – dodawał, żywiąc nadzieję, że uda się zrealizować projekt wybudowania w rodzinnej wsi duchownego dworku Sarbiewskiego.

Teresa Kaczorowska, prezes Zarządu Academia Europaea Sarbieviana, przypominała, że na początku Stowarzyszenie liczyło niewielu członków, dziś już przynależność do niego zadeklarowało 60 osób z różnych zakątków Polski i zagranicy. Samych współorganizatorów przedsięwzięcia jest ponad 20. - Niegdyś dni, dziś festiwal. Festiwal niezwykły, który nie jest dofinansowywany z budżetu ministerialnego. Składa się z części, za które odpowiedzialni są dani współorganizatorzy i dlatego nam się to wszystko udaje – wspominała o kulisach wydarzenia Teresa Kaczorowska.

Festiwal, prócz Płońska, zawita do Dłużniewa, Baboszewa, Opinogóry, Ciechanowa i Sarbiewa. W programie znalazły się konkursy poezji, koncerty, spotkania z pisarzami, czy sesje naukowe. - Przygotowaliśmy ogrom konkursów, dzięki którym dzieci i młodzież mogą lepiej poznać poetę z Sarbiewa, który jeszcze do niedawna był nieznany nawet w swojej rodzinnej wsi – podkreślała prezes Kaczorowska.

Głównym konkursem, organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, jest kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ,,O Laur Sarbiewskiego”.

- Jeden z poetów biorących udział w konkursie, napisał: ,,...pod niebem ziemi płońskiej odplątuję z pajęczyny twoje wiersze...” - cytował o. Krzysztof Dorosz z Torunia, przewodniczący jury. - My wszyscy odplątujemy z pajęczyny twórczość Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, wybitnego syna tej ziemi. Ale nie tylko widzimy pajęczynę, coś starego z dawnych lat. Widzimy jak bardzo Sarbiewski inspiruje nas do różnych działań kulturalnych, społecznych i religijnych. Jest to naprawdę dobry patron – zaznaczał jezuita.

Spośród 40 konkursowych zestawów poezji, których autorzy czerpali również z bogactwa myśli sarmackiego Horacjusza, jury wyłoniło najlepszych. Wybór głównego laureata nie należał do łatwych.

Pierwszą nagrodę (1200 zł) otrzymał Krzysztof Martwicki z Płońska za zestaw wierszy opatrzony godłem „zdawny”. Należy dodać, że do tej pory laureaci głównych nagród nie byli płońszczanami. Krzysztof Martwicki podziękował aktorowi Maciejowi Gąsiorkowi, który recytował nagrodzone wiersze, za świetną interpretację jego utworu pt.: ,,Taki pejzaż”.

Wyróżnienie specjalne za wiersz o Płońsku otrzymał ciechanowianin Stanisław Kęsik. - Warto napisać dla Płońska, bo wiemy, iż każde zdanie, kropka, czy przecinek zostanie na dziesiątki lat, a to dla twórcy stanowi nie tylko jedno, ale wiele, wiele doznań życiowych – przyznawał Stanisław Kęsik, odbierając wyróżnienie.

Po raz pierwszy w historii poetyckiego cyklu wprowadzono nową kategorię wierszy pisanych w języku łacińskim, czyli w języku, w którym tworzył Sarbiewski. Ku zaskoczeniu organizatorów i jury wpłynęło aż 19 zgłoszeń twórców z siedmiu krajów świata. Jurorzy jednogłośnie postanowili nagrodzić Jonathana Geigera z niemieckiego Heidelbergu przede wszystkim za utwór ,,Flumen".

Na zakończenie pierwszego dnia z ks. Maciejem Kazimierzem Sarbiewskim publiczność miała okazję wysłuchać wierszy ks. Jana Twardowskiego w kompozycjach i interpretacjach Mietka Szcześniaka z najnowszej płyty ,,Nierówni”. (DT)